4.8 C
Скопје
01:50 - 4 март, 2024

Пола милион евра: Вистината за Саша Поповиќ и неговите скапи автомобили

Креативниот директор на Гранд, Саша Поповиќ, со децении важи за човек кој поседува еден од најскапите возни паркови во Србија.

Во интервју за Гранд, Поповиќ откри дека секогаш сакал да има добар автомобил, но исто така признал дека во еден момент отанал без  пари, па затоа се возел со автобус.

– Кога отидовме на таа голема турнеја во 1983 година, заработивме многу пари. Милиони. И се одеше регуларно, плаќавме даноци. Во тоа време, сè поминуваше низ таканаречениот СДК, а потоа преку жиро-сметките и навистина имавме многу пари, но тоа беа годините под слоганот „Имате куќа, вратете стан“. Имаш стан, не можеш да купиш куќа, не можеш да купиш ни кафеани затоа што се државни. Каде ги потрошивме парите? На автомобили. Јас најмногу. Прв ги купував сите модели на Мерцедес во 83, четврта, петта… Оттогаш ја имам оваа љубов кон автомобилите. Се разбира, во 1993 година, кога ги изгубив парите кај Дафина, останав шворц. Без ниту еден динар и без ниедна марка се возев четири години во автобус – изјави Саша за Гранд.

Принтскрин

На прашањето кога последен пат се качил во автобус, тој одговори:

„Тогаш. Ги изгубив тие пари во 1993 година. Ги дадов и станот и автомобилите, моите заштеди, сето тоа исчезна со „збогум, што да правам“. Живеев во гарсоњера во „Телевизорка“, на последниот кат, од 17 квадрати. Немав пари, немав автомобил, ништо. Бев музички уредник во ЗАМ продукција, почнав да компонирам и полека да заработувам. Потоа, во 1995 година, купив дизел „Рено Клио“, во тоа време „дивјак“ што се возеше овде. Заборавив каде го купив и како го регистрирав. Дотогаш одев со автобус 3,4 години. И ништо не ми фалеше“, се сеќава Саша.

принтскрин

Принтскрин

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....