3.8 C
Скопје
19:34 - 5 декември, 2023

Лаушевиќ испратен со оваа најтажна песна: „А душата ми остана без своето…“

Актерот Жарко Лаушевиќ денеска во 14 часот на Новите гробишта во Белград беше испратен на вечното почивалиште.

Целата актерска сцена дојде да се прости од саканиот колега и пријател. За Жарко Лаушевиќ актерите донесоа црвени и бели рози, многумина сметаат дека тоа е поради маестралната улога на Жарко на Петар во филмот „Офицер со роза“, кога носеше две рози, едната за Љиљана, другата за Матилда.

Лаушевиќ во вечното почивалиште беше испратен со говор на неговиот колега и многу близок пријател Небојша Дугалиќ, како и со најтажната песна. Станува збор за легендарната песна од југословенската телевизиска серија „Сивиот дом“ од 10986 година „Се што сакам во овој миг“ (Све што желим у овом тенутку). Во серијата, една од главните улоги ја имаше тогаш младиот и блескав глумец Лаушевиќ.

Жарко Лаушевиќ почина на 63-годишна возраст од рак на белите дробови.

Пред збогувањето во 11 часот се одржа комеморација на која бројни колеги му оддадоа почит на актерот.

„Никој да не пуштил солза, Жарко ќе се налути“: Комеморација за Лаушевиќ во Југословенскиот драмски театар

Слични објави

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо
Се вчитува....