17.8 C
Скопје
01:08 - 26 мај, 2024

Која беше Кирсти Ели: Од тунелот на дрогата до ѕвездените успеси, „Нема да го живеете животот неповредени“

Кирсти Ели, познатата американска актерка, почина на 5 декември 2022 година на 71-годишна возраст.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kirstie Alley (@kirstiealley)

Таа почина по кратка борба со агресивниот рак, кој неодамна го открила. Нејзините деца ја објавија веста, со трогателна проштална порака објавена на нејзините социјални профили: „До сите наши пријатели, надалеку ширум светот. Со тага ве известуваме дека нашата неверојатна, горда и сакана мајка почина по битката со ракот, кој неодамна беше откриен. Беше опкружена со најблиските членови на семејството и се бореше со голема сила, оставајќи ни уверување за нејзината неисцрпна животна радост, какви и да ја чекаат авантури.

Колку и да беше легендарна на екранот, таа беше уште поголема како мајка и како баба“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kirstie Alley (@kirstiealley)

Смртта на Кирсти Ели е удар за американската кинематографија, многу актери се сеќаваат на неа на социјалните мрежи.

Најпрво Џон Траволта, кој глумеше со неа во хумористичната серија од деведесеттите, Види кој зборува:

„Мојата врска со Кирсти беше една од најпосебните што сум ги имал. Те сакам Кирсти, сигурен сум дека ќе се видиме повторно“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Travolta (@johntravolta)

Во тунелот на дрогата и успеси

Родена во Канзас, во градот Вичита, на 12 јануари 1951 година, Кирсти Али помина низ многу проблематичен период пред да постигне успех како актерка. Тaa се впушти во светот на глумата откако го напушти факултетот, но нејзината  кариера се бореше да заживее. Смртта на нејзината мајка во трагична сообраќајна несреќа, во комбинација со разводот со нејзиниот прв сопруг беа тешки удари за Кирсти, која влезе во тунелот за дрога и стана зависничка од кокаин.

Во следните години Али успева да стане и да се детоксицира, и ги прави своите први појави на малите екрани во некои телевизиски квизови.

Своето филмско деби го имаше во 1982 година, во Star Trek II – The Wrath of Khan, по што следеше друг научно-фантастичен филм, Runaway with Tom Selleck и улога во мини серијата Север и Југ. Овие први ангажмани и овозможија место во актерската екипа на ситкомот Cheers (На здравје), кој доживеа огромна слава.

Нејзиниот портрет на саканата шанкерка Ребека Хоу и донесе две награди Еми, па дури и Златен глобус.

Со текот на годините таа се прослави и на големото платно, каде глумеше заедно со Џон Траволта во хумористичната серија Види кој зборува. Глумеше и во Crazy Stuff, Village of the Damned, In Riches and Poverty, On the Trail of the Assassin и во Beautiful to Die For.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kirstie Alley (@kirstiealley)

Приватен живот на Кирсти Али

Кирсти Али беше мажена двапати во текот на нејзиниот живот.

Првпат со нејзиното момче од средно училиште, Боб Али, нејзин сопруг од 1970 до 1977 година. Со разделбата од Боб, во комбинација со веќе споменатите стресни околности, започна еден од најтемните периоди во животот на актерката. Во 1983 година Кирсти повторно се омажи, за колегата Паркер Стивенсон, кој остана покрај неа до 1997 година. Двојката посвои и одгледа две деца, Вилијам во 1992 година и Лили во 1995 година.

Нема да го живеете животот неповредени, рече Али во едно интервју, сеќавајќи се на своето минато.

 

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....