20.8 C
Скопје
21:37 - 19 мај, 2024

Ќе се изненадите: Колку пари добива победникот на Евровизија?

Хрватскиот претставник Бејби Лазања е прв на евровизиските обложувалници со 41% шанса да победи на натпреварот. Зад него е израелскиот претставник со 21% шанси, а по него е Швајцарија со 11% шанси за победа. Цела Хрватска се надева дека претстои голема ноќ и дека на Хрватска ќе ѝ дојде првата евровизиска победа во историјата. Но што ќе добие Бејби Лазања ако победи на Евровизија?

Наградата за победникот на Евровизија е стаклен трофеј. И тоа е се. Нема парична награда и никогаш немало. Изведувачот продолжува да ја користи победата на Евровизија за комерцијални цели, цените на неговите настапи и слушаноста се зголемуваат ширум светот, но од ЕБУ не добива ниту едно евро.

Кога Австријката Кончита Вурст победи на Евровизија во 2014 година, таа доби награда од 2,5 милиони евра од австриската влада. Таа година српската пејачка Марија Шерифовиќ откри дека наместо пари добила бонбониера од српската влада.

Така, ако победи Бејби Лазања, можеби ќе добие награда од хрватската влада, од претседателот Милановиќ или од некоја институција во неговиот роден град.

Но, веќе е извесно дека неговиот настап на Евровизија долгорочно ќе се исплати, бидејќи неговата песна веќе стана европски хит.

Слични објави

Вељко Ражнатовиќ осуден за изјавата: „Бирајте што жените…“

еспресо

На победникот на Евровизија Немо му е одземен кристалниот микрофон: „Не знам каде е сега“

еспресо

На Цеца ѝ се слоши среде концерт: „Немав кислород“

еспресо

Ѕвездено време на хороскопските знаци: Ова се вашите судбоносни години од животот

еспресо

„Во еден момент темнината стана неподнослива“: Беjби Лазања се борел со депресија, еве како го нашол спасот

Еспресо

Сите сопруги на Јосип Броз Тито: Пред Јованка, се оженил за девојченце од Русија

еспресо
Се вчитува....