1.8 C
Скопје
01:52 - 30 март, 2023

Каде вечерва: На изложба „Р/Еволуција“ на Владимир Ѓорѓиевски, Назли Џан и Александра Јовановска

Во петок, 17.3.2023 година, со почеток во 19:30 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар, ќе биде отворена изложбата „Р/Еволуција“ на Владимир Ѓорѓиевски, Назли Џан и Александра Јовановска.

Во галеријата ќе бидат изложени дела од областа на традиционалното сликарство, дигиталната уметност и дела изработени со помош на вештачка интелигенција.

Изложбата претставува концептуална целина сочинета од три различни техники на изразување на идејата и креативното доживување. Тројца автори чијшто визуелен израз говори за една не толку суптилна промена во однос на уметничката перцепција и начинот на реализација на идеите, колку за влијанието на технологијата и нејзиниот примат во изборот на медиум.

Изложбата е организирана од Факултетот за уметност и дизајн при Меѓународниот балкански универзитет – Скопје, во соработка со Младинскиот културен центар.

Изложбата ќе биде отворена до 31.3.2023.

 

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....