17.8 C
Скопје
01:26 - 27 септември, 2023

Фута првпат јавно проговори за конфликтот со Карлеуша и Лукас: Треба да му платат авторски права за секоја песна што ќе ја изведат

Во српска телевизиска емисијата преку телефонски повик се приклучи и Александар Радуловиќ Фута, каде зборуваше за конфликтот со пејачите, на кои поради автрски права им беше затворен Јутјуб каналот.

– Јас сум еден од првите што ја започна приказната! Побаравме отштета на основа на тие песни кои некој прват ги снимил. Ова се нарекува право на прва изведба. За секоја друга снимка, кавер и слично, мора да се побара согласност за снимање. „Јутјуб“ бара согласност од пејачот, издавачот, композиторот за да ја постави песната на нивниот канал – изјави Фута во емисијата „Премиера – викенд специјал“.

Иако пејачите ги купиле песните од неговата покојна сопруга Марина Туцаковиќ и неговиот покоен син Милан Радуловиќ Лаќа, Фута како нов сопственик на тие права бара пејачите да му платат за повторно изведување на песните. Тоа би значело и дека треба да му платат на Фута за секоја песна што сакаат да ја изведат каде било, а како што пишуваат српските медиуми, со овој потег би биле оштетени и композиторите кои работеле на тие песни, бидејќи имаат права на хонорари.

Поради ова Фута влезе во конфликт со неколку пејачи, меѓу кои најгласни беа Аца Лукас и Јелена Карлеуша. Таа го нарече уценувач, додека Лукас го навредуваше преку медиумите, по што Фута возврати, а навреди почнаа да врнат од двете страни.

Фута неодамна откри и дека го тужи Лукас, не поради авторски права и Јутјуб туку поради некаков долг. Како што тврди, Лукас му должи пари за две пресуди, па Фута решил парите да ги добие преку јавни извршители.

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

Шокантно видео: Малечко дете си игра со огромен питон

Еспресо

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Се вчитува....