18.8 C
Скопје
19:49 - 5 октомври, 2022

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

FCtry, дизајнерска компанија со седиште во Бруклин, на пазарот лансира „акциона фигура“ на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Гардијан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Leavitt (@mikeleavitt)

Станува збор за статуетка висока 15 сантиметри,  моделирана од уметникот од Сиетл, Мајк Ливит.

Ќе се произведува во Кина, а првата пратка се очекува до март 2023.

Компанијата започна кампања за финансирање постигнувајќи ја зацртаната цел да собере 30.000 долари за само три часа. Вкупната сума донации веќе достигна 120 илјади. За секое продадено парче, еден долар ќе оди во хуманитарни цели во Украина.

„Начинот на кој го врамивме во кампањата е „неверојатниот херој“ – рече Џејсон Фајнберг, извршен директор и креативен директор на FCtry – тој е совршен лидер за овој момент. Има сила, но е скромен и некако го претставува спротивното од сето она што генерално се поврзува со политиката.

 

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....