26.8 C
Скопје
13:58 - 14 април, 2024

(ФОТО) ЌЕРКАТА НА КОЛИНДА ГРАБАР КИТАРОВИЌ Е ВИСТИНСКА УБАВИЦА: Студира на Харвард, успешна е во уметничко лизгање,

Катарина Китаровиќ (20) е голема гордост на поранешната претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ (53). Иако таа повеќе не ја води државата, нејзиниот деловен и приватен живот се уште е интересен за многумина.

Нејзината ќерка пред три години отпатувала во Америка, каде што е применана престижниот американски универзитет Харвард. Одлично ѝ оди студирањето. Уште тогаш, Колинда истакнала дека Катарина аплицирала за да се запише на четири престижни факултети, но дека Харвард е нејзиниот прв избор. Била примена на сите четири факултети на кои аплицирала, меѓу кои и Стенфорд и Универзитетот Колумбија.

фото – јутјуб

Додека живеела во Хрватска, Катарина се натпреварувала во уметничко лизгање и настапувала на Златна пируета, најпознатото натпреварување во земјата. Со уметничко лизгање продолжила да се занимава активно и во САД.

Инаку, Катарина има напишано и книга на тема како им помогнала на своите врсници да се борат со самоубиствените мисли.

Интересно е што ќерката на Колинда добива стипендија двојно поголема од годишната плата на нејзината мајка додека таа беше претседателка на Хрватска.

фото јутјуб

Слични објави

Колку „тежи“ Роберто Кавали и каде ќе оди богатството: Вила од соништата, јахта, зграда во Дубаи…

еспресо

Познат српски рапер заврши зад решетки во Тајланд, го фатиле под дејство на недозволени супстанции

Еспресо

(Фото) Меган и Хари никогаш посреќни, а на социјалните мрежи ги направија лом: „Нели не сакаа внимание?!“

еспресо

Астропрогноза за недела, 14 април: Лавовите ќе пленат со харизма, Јарците мора да покажат одлучност

еспресо

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

За Раковите богатство, за Девиците изобилство: Парите и хороскопските знаци во месец мај

еспресо
Се вчитува....