24.8 C
Скопје
13:30 - 13 август, 2022

Тајниот предаторски живот на ѕвездата Р. Кели: Сите малолетни жртви на музичарот од 1994 до денес

Пресудата за 30 години затворска казна стигна вчера, но музичката ѕвезда Ар Кели со години се соочуваше со обвинувања за сексуална злоупотреба. Поротата го прогласи за виновен за сексуална трговија во федерално судење во Њујорк уште на 21 септември минатата година.

Еве како се одвивал криминалниот живот зад маската на музичка ѕвезда:

Роден е  8 јануари 1967 година како Роберт Силвестер Кели во Чикаго, трето од четирите деца родени на учителката во основно училиште Џоан Кели. Малку се знае за неговиот татко. Во 1975 година Кели почнува да пее во црква, под влијание на религиозната мајка. Отприлика во тоа време, тој е жртва на сексуална злоупотреба од страна на возрасен роднина, според неговите мемоари „Soulacoaster: The Diary of Me“ објавени во 2012 година. Пејачот изјави дека злоупотребата траела со години.

Во 1979 година, на 12 годишна возраст, повторно бил жртва на силување од страна на возрасен маж. .

Во 1983 година, неговата мајка го преселува семејството, а Кели влегува во престижната академија Кенвуд. Изгледа дека конечно животот му се насмевнува, па следуваат големите успеси – во 1984 Кели го изведува хитот на Стиви Вондер „Ribbon in the Sky”“ на популарно шоу за таленти. Во следните години тој пее во метро станиците, но бидејќи немал дозвола за тоа, се преправал дека е слеп за да избегне да биде уапсен.

Во 1990 неговата R&B група MGM освои награда од 100.000 американски долари на „Big Break“. Извршниот директор на Jive Records, Вејн Вилијамс, го открива талентот на Кели. Така во јануари 1992 година Р. Кели го објавува албумот „Born Into 90-тите“ со огромен успех. Во ноември 1993 година излегува неговиот нов албум „12 Play“ и  да продаде повеќе од 5 милиони примероци. Негови хит песни се „Sex Me“ и „Bump N’ Grind“.

На 31 август 1994 година, на 27 години, Р. Кели се ожени за пејачката Алијах Д. Хетон (15), на тајна церемонија. Бракот е поништен неколку месеци подоцна поради возраста на Алија.

Во септември 1994 година се случува бум на деби албумот на Алијах, „Age Ain’t Nothing But A Number“, продуциран од Кели, и сертифициран за платинест. Алијах загина во авионска несреќа седум години подоцна, на 22-годишна возраст.

Во 1996 година Кели го издава својот трет албум „Р. Кели“, и ја создава Rockland Records. Песната „I Believe I Can Fly“ достигнува меѓународен успех. Се ожени со 22-годишната танчерка Андреа Ли, со која има три деца: Џоан, Џеја и Роберт Џуниор.

На 18 февруари 1997 година: Тифани Хокинс поднесе жалба против Кели во која тврди дека била сексуална злоупотребена и дека била сексуално вознемирувана од пејачот додека таа била малолетна. Година подоцна тужбата на Хокинс, наводно, била решена надвор од судот за 250.000 долари.

Во февруари 1998 година: Кели освои три Греми награди за песната „Верувам дека можам да летам“.

Во ноември 1998: Неговиот албум „Р“. доаѓа во продавниците и продава 6 милиони примероци, а во ноември 2000 година неговиот албум „TP-2.com“ дебитира на врвот на топ листите.

Во август 2001: Трејси Сампсон го тужи Кели тврдејќи дека е сексуално злоупотребена според законот на Илиноис бидејќи Кели бил на позиција на моќ. Според извештаите, случајот се решава надвор од судот, секако со пари.

На 8 февруари 2002 година: Чикаго Сан-Тајмс објави дека добиле видео на кое Кели има секс со малолетна девојка и дека полицијата почнала да ги истражува наводите поврзани три години претходно. Малолетничката и нејзините родители ја негираат врската. Истиот ден Кели настапува на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Солт Лејк Сити.

На 5 јуни 2002 година: Кели е обвинет во Чикаго за детска порнографија поради видеото, се изјасни за невин и е ослободена со кауција.

Јануари 2003: Кели е уапсен во хотел во Флорида под обвинение за детска порнографија, откако детективите рекле дека пронашле слики од него со малолетно лице. Обвиненијата се отфрлаат откако судијата забележал дека полицијата нема налог.

18 февруари 2003 година: Кели го издава албумот „Фабрика за чоколада“ со голем успех.

Во јули 2005: Неговиот албум „TP.3 Reloaded“ го достигнува врвот на топ листите.

Септември 2005 година: Андреа Кели поднесе налог за заштита, обвинувајќи го нејзиниот сопруг дека ја тепал кога поднела барање за развод.

Февруари 2006 година: Кери Кели вели дека неговиот брат му понудил 50.000 долари и договор за албум за да каже дека тој е личноста во секс снимката.

29 мај 2007: Неговиот албум „Double Up“ е објавен и подоцна го достигнува врвот на топ листите.

-9 мај 2008 година: Започнува неговото судење за детска порнографија.

13 јуни 2008 година: Кели е ослободена од обвиненијата по расправата на поротата.

8 јануари 2009 година: Кели и Андреа потврдија дека се разведени.

12 јули 2011 година: Crain’s Chicago Business известува за запленување на (вреден 2,9 милиони долари)замокот на Кели надвор од Чикаго. Портпаролот вели дека Кели нема финансиски проблеми.

21 март 2012 година: Кели вели дека ќе ја оживее видео серијата „Тrapped in the Closet“ која на крајот се претвора во рап опера, се планира да ја постават на Бродвеј.

15 јуни 2012 година: Чикаго Сан-Тајмс известува дека Кели и должи на УЈП повеќе од 4,8 милиони долари.

27 јуни 2012 година: Кели ја издава својата автобиографија „Soulacoaster: The Diary of Me“, фокусирајќи се на неговиот креативен и семеен живот.

18 март 2013 година: Неговата палата, некогаш проценета на повеќе од 5 милиони долари, се продава за 950.000 долари на аукција.

2017: BuzzFeed известува за обвинувања од родители дека Кели им го „испрал мозокот“ на нивните ќерки. Активистите го започнаа движењето #MuteRKelly повикувајќи на бојкот на неговата музика.

13 февруари 2018 година: Кели е иселен од два стана во областа Атланта за долг од повеќе од 31.000 долари за кирија.

Април 2018: Кампањата „Тајмс ап“ се придружува на #MuteRKelly и повикува на истрага. Тимот на Кели одговара: „Ние енергично ќе се спротивставиме на овој обид за јавен линч против Црнец кој даде извонреден придонес за нашата култура“.

Во мај2018: Spotify ја отстранува музиката на Р. Кели од своите плејлисти. Apple и Pandora престануваат да ја промовираат неговата музика.

21 мај 2018 година: Фејт Роџерс, 20 годишна, го тужи Р. Кели за сексуален напад, психичко и вербално малтретирање и свесно пренесување херпес.

3 јануари 2019 година: Lifetime го емитува „Surviving R. Kelly“, преглед на стари и нови обвинувања против него. Документарецот го следи „R Kelly: Sex, Girls & Videotapes“ на Би-Би-Си од 2018 година.

9 јануари 2019 година: Лејди Гага вели дека ќе го повлече својот дует со Кели од 2013 година од стриминг услугите.

14 јануари 2019 година: Роџерс вели дека Кели се заканил дека ќе открие срамни детали од нејзиниот сексуален живот доколку не се откаже од тужбата во мај 2018 година.

21 јануари 2019 година: Се појавија извештаи дека Кели и неговата издавачка куќа, подружницата на Sony RCA Records, престанале да соработуваат. Други музичари како Селин Дион се оградуваат од него.

6 февруари 2019 година: Кели ја најави турнејата низ Австралија, Нов Зеланд и Шри Ланка, а потоа ја ја избриша пораката – најавата за концерти од Твитер, откако доби критики.

14 февруари 2019 година: Обвинителот Мајкл Авенати вели дека им дал на обвинителите во Чикаго нови видео докази за Кели фатен со малолетничка.

22 февруари 2019 година: Кели е уапсен и обвинет за 10 точки од обвинението за тешка сексуална злоупотреба.

25 февруари 2019 година: Кели се изјасни за невин, и со кауција е пуштен од затворот во Чикаго за да го чека судењето.

Март 2019: Во интервју за CBS, Кели ги негира обвиненијата за сексуален напад. Властите во Илиноис го одведоа Кели во притвор, откако тој му кажа на судијата дека не може да плати 161.000 долари за издршка за деца.

30 мај 2019 година: Кели се соочува со 11 нови обвиненија во Чикаго во врска со жена која го обвинува дека ја злоставувал кога била малолетна.

11 јули 2019 година: Кели е обвинет по федерални обвиненија во Чикаго, вклучително и за детска порнографија. Посебно федерално обвинение во Њујорк вклучува и обвиненија за злосторничко здружување. Повторно е уапсен во Чикаго.

16 јули 2019 година: Судијата нареди Кели да биде задржан без кауција.

2 август 2019 година: Кели се изјасни за невин за сексуална злоупотреба на жени и малолетници кои присуствувале на неговите концерти.

5 август 2019 година: Кели е обвинет во Минесота за барање секс од 17-годишна девојка.

2 октомври 2019 година: На Кели му е одбиена кауција за случајот со малолетничка во Њујорк.

5 декември 2019 година: Кели е обвинет за плаќање поткуп во замена за „лажен документ за идентификација“ еден ден пред да се ожени со Алија. Тој се изјасни за невин.

5 март 2020 година: Кели се изјасни дека не е виновен во Чикаго по ажурираното федерално обвинение кое вклучува ново обвинување.

12 август 2020 година: Поднесени се обвиненија против тројца мажи обвинети за закани и заплашување на жени кои го обвинија Кели за злоупотреба.

14 август 2020 година: Менаџерот на Кели е уапсен во Калифорнија под обвинение дека се заканувал со пукање во кино на Менхетен две години претходно, принудувајќи да се откаже документарниот филм што ги прикажува наводите против Р. Кели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 50 minutes inside (@50inside)

24 јули 2021 година: Федералните обвинители велат дека Кели имал однос со повеќе малолетни девојиња, властите бараат од поротниците да ги слушнат сите наводи.

18 август 2021 година: Почнува судењето на музичарот во Њујорк.

24 септември 2021 година: Поротата започнува со расправа за судењето во Њујорк, додека датумите на судењето во Илиноис и Минесота допрва треба да се одредат.

27 септември 2021 година: Поротата го прогласи Р. Кели за виновен за сексуална трговија.

И најпосле, вчера, 29 јуни 2022 стигна казната за музичарот која веќе е позната – 30 години затвор.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....