Сите зборуваат за ЧУДЕСНИОТ ЃЕРДАН што Моника Белучи го носеше во Кан (ФОТО)

Моника Белучи на црвениот тепих во Кан се појави закитена со смарагден и дијамантски ѓердан на „Картие“, направен во знак на сеќавање на мексиканската глумица Марија Фекликс.

Овој посебен накит бил правен 2.300 часа, а за негова изработка биле употребени бело злато, дијаманти, и смарагди и тоа не обични.

Белучи на престижниот филмски фестивал имаше чест да го носи ѓерданот „Maria Felix Tribute”, кој претставува крокодил кој е прикажан толку реалистично што „може да се замисли како оди“.
Овој посебен накит е составен од 46,45 каратни дијаманти и смарагди, а дел од нив се навистина ретки и потекнуваат од Колумбија. Ѓерданот има и историска вредност бидејќи содржи и Наполеонови дијаманти.

Ѓерданот во 1975 година го носела Марија Феликс. Бил направен според крокодилот миленик на познатата глумица, кого таа дури го донела во работилницата за да биде сигурна дека дизајнерите верно ќе го пренесат идентитетот на нејзиниот миленик на накитот.

Освен Марија Феликс, само една личност го носела ѓерданот и оттогаш се чува како експонат во „Картие“.
Моника Белучи имаше чест да ја оживее оваа приказна.

Слични објави

Тагата во домот на познатиот актерски пар

Еспресо

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Еспресо

Младата пејачка Лина Пејовска од „плавуша“ стана … (ФОТО/ВИДЕО)

Васко Спасоски

ЕДВАЈ ИЗЛЕЗЕ ОД ЏИПОТ: Карлеуша шокираше со изгледот во краток розев фустан (ФОТО)

Igor

Не, ова не е Барбика, ова е Карлеуша! (ФОТО)

Igor

Научниците предупредуваат: Половина од песочните плажи во светот може да исчезнат до 2100 година

Еспресо

Остави Коментар

3 + седумнаесет =

Слични објави

Старлетата Амбер Роуз објави видео како го дои бебето (ВИДЕО)

Igor

Едвај ги сокри брадавиците: Накова се врати на Инстаграм и направи хаос! (ФОТО)

Васко Спасоски

Три работи кои ќе се променат во врската по неверството

Igor

Кристина Мандарина ги покажа огромните гради – „За големи формати“ (ФОТО)

Еспресо

Легендарниот Ал Пачино има одлична порака за стареењето…

Еспресо

Десет необични факти за најголемата држава во светот!

Еспресо