14.8 C
Скопје
09:29 - 2 јуни, 2023

Почина кралот на ромската музика, виртуозот Ферус Мустафов: Лесна ти земја, мајсторе!

Си замина кралот на ромската музика Ферус Мустафов. Музичарот доживеа мозочен удар на 26 април, по што беше хоспитализиран во болницата „8 септември“ каде ноќеска почина по кусо боледување. Имаше 72 години.

Веста за неговата смрт рано утрово ја објавија и членовите на неговото семејство. Ферус Мустафов извесен краток период во болница се бореше за живот, а здравјето му беше многу влошено.

Пријателите, колегите и фамилијата почнаа да се простуваат од него на социјалните мрежи. Погребот ќе биде во Штип каде што е роден.

Мустафов е роден на 20 декември 1950 година и потекнува од ромско семејство на музичари и е син на Илми Јашаров. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со бенд предводен од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане музичар.

Подоцна станал директор за музичко програмирање на ромски јазик на РТСкопје и се здобил со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се Глобус Стил и Тропски .

Настапуваше во голем број земји низ светот. Зад себе остави десетина албуми, главно со инструментални композиции.

Слични објави

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо

(Фото) Тоа мора да е Ирина Шајк – Леонардо ди Каприо ужива на Сардинија

еспресо
Се вчитува....