Палачинки од античка Грција, без јајца и млеко

СОСТОЈКИ:
100 гр меко брашно
8 лажици мед
1 лажица сусам
1 лажица маслиново масло
200 мл вода

ПОДГОТОВКА:
Брашното ставете го во сад, постепено додавајте вода и со дрвена лажица мешајте за да не се направат грутки. Постепено додадете 4 лажици мед.

Во загреано тавче ставете ги семките од сусамот и пржете ги да добиете убава жолтеникава боја. Ставете ги во сад.

Во истата тава ставете една четвртина од смесата да се обликува како палачинка.

Печете ја палачинката од двете страни додека не пожолте.

Повторувајте ја постапката додека не ја потрошите целата смеса (вкупно 4 палачинки).

Печените палачинки премачкајте ги со преостанатиот мед, посипете ги со сусам и послужете.

Слични објави

Се породи манекенката Катарина Ивановска – се роди Кира (ФОТО)

Igor

Дејзи Ридли: Холивудските режисери ме етикетираа како „агресивна“ и „заплашувачка“

Еспресо

Сопругот на Карди Би мораше со раце да ѝ ги придржува градите да не ѝ „паднат“ надвор (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Џенер мета на „Твитер“: Парите навистина не можат да купат класа или стил

Еспресо

Слаткар сними дует со згодната Бугарка Гери Никол (ВИДЕО)

Васко Спасоски

ЖЕСТОКИ, НО ВНИМАТЕЛНИ: Никој не би погодил со кој хороскопски знак е најдобро да сте во врска

Igor

Остави Коментар

оне + девет =

Слични објави

Се породи ќерката на Дино Дворник: Познатата блогерка сега ќе пие пиво! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наташа Беквалац без градник на настап во Штип! Машката публика во први редови (ФОТО)

Igor

Еден свет – заедно дома: Светските музички ѕвезди пееја од своите домови за поддршка на здравствените работници (ВИДЕО)

Еспресо

Цеца Ражнатовиќ објави никогаш видена фотографија со Анастасија и Вељко! (ФОТО)

Еспресо

„Голиот“ фустан е апсолутен моден хит: Нов екстремен тренд кој се носи без долна облека (ФОТО)

Igor

Вака изгледа синот на Ана Бекута кој го оставила во дом за сирачиња! (ФОТО)

Васко Спасоски