МИЛА ЈОВОВИЌ прозборе за спонтаниот абортус: Сè уште имам ноќни мори

Актерката Мила Јововиќ го осуди новиот закон кој наскоро ќе се воведе во сојузната држава Џорџија и кој ќе забрани абортус по шестата недела од бременост. Со потписот на гувернерот Брајан Кемп, Џорџија станала шестата држава заедно со Охајо, Кентаки, Ајова, Северна Дакота и Мисисипи, која го воведува спорниот закон. Според новите одредби, жените би можеле да завршат во доживотен затвор ако ја прекинат бременоста после овој рок.

Мила Јововиќ се обрати на Инстаграм и им порача на жените да се борат.

„Не сакам да се занимавам со политички прашања, освен ако не е неопходно како сега. Нашите права на сигурен абортус повторно се загрозени. Некои жени пред тој период не ни знаат дека се бремени, а законот го забранува абортирањето и во случај на силување или инцест… Пред две години и јас доживеав спонтан абортус додека снимав филм во Источна Европа. Добив предвремени трудови кога бев само четири и пол месеци бремена и тогаш настанаа компликациите. Не ми дадоа никаква анестезија, морав да бидам будна во текот на целата постапка. Тоа беше едно од најстрашните искуства кои некогаш сум ги доживеала. Сè уште имам ноќни мори, бев сама и беспомошна. Кога помислувам дека жените би морале да поминуваат низ абортирањето во уште полоши услови поради новиот закон, желудникот ми се превртува“, напиша Јовович.

View this post on Instagram

I don’t like to get political and I try to only do it if a really have to and this is one of those times. If someone doesn’t want to continue reading, you have been warned. Our rights as women to obtain safe abortions by experienced doctors are again at stake. Last Tuesday, Georgia Governor Brian Kemp signed a draconian bill into law that outlaws all abortions after six weeks — before most women even realize they’re pregnant — including in cases of RAPE OR INCEST. This makes Georgia the sixth state to pass such a restrictive six-week abortion ban, joining Ohio, Mississippi, Kentucky, Iowa, and North Dakota. These laws haven’t been passed yet, but lawmakers in these states are trying. Abortion is hard enough for women on an emotional level without having to go through it in potentially unsafe and unsanitary conditions. I myself went through an emergency abortion 2 years ago. I was 4 1/2 months pregnant and shooting on location in Eastern Europe. I went into pre term labor and told that I had to be awake for the whole procedure. It was one of the most horrific experiences I have ever gone through. I still have nightmares about it. I was alone and helpless. When I think about the fact that women might have to face abortions in even worse conditions than I did because of new laws, my stomach turns. I spiraled into one of the worst depressions of my life and had to work extremely hard to find my way out. I took time off of my career. I isolated myself for months and had to keep a strong face for my two amazing kids. I started gardening, eating healthier and going to the gym everyday because I didn’t want to jump into taking anti depressants unless I had tried every other alternative. Thank God I was able to find my way out of that personal hell without turning to medication, but the memory of what I went through and what I lost will be with me till the day I die. Abortion is a nightmare at its best. No woman wants to go through that. But we have to fight to make sure our rights are preserved to obtain a safe one if we need to. I never wanted to speak about this experience. But I cannot remain silent when so much is at stake. #prochoice #prochoicegeneration

A post shared by Milla Jovovich (@millajovovich) on

Слични објави

Цеца ќе стане баба: Снашката ќе ја мазам и пазам!

Igor

Принцот Хари и Меган Маркл бараат нов дом во Лос Анџелес?

Еспресо

Дали верувате дека ова е Антонио Бандерас? Славниот актер непрепознатлив пред вилата во Марбеја (ФОТО)

Еспресо

Синот на еден холивудски пар не го соблекува фустанот и „пука“ од самодоверба! (ФОТО)

Васко Спасоски

Три џемпери кои морате да ги имате оваа сезона во вашиот плакар! (ФОТО)

Igor

Познат албански модел позираше КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА, изгледа толку СОВРШЕНО (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 × оне =

Слични објави

Насмевка од милион долари и едноставен аутфит: Џулија Робертс блеска и во опуштено издание (ФОТО)

Igor

НЕ Е САМО ЗА ПИЕЊЕ: За што сè може да ви помогне кафето?

Igor

Нема шанси да ја препонаете: Кристијано Роналдо и Бредли Купер лудуваа по неа, а сега е една од најубавите жени во светот (ФОТО)

Еспресо

ПОСЛЕДНИОТ БРАК ГО ДОВЕДЕ ДО РАБОТ: Холивудската легенда денес изгледа како бездомник, искинат и валкан на црвениот тепих (ФОТО)

Igor

Љубовниот живот на Оскар Вајлд, од прочуени сексуални скандали до венерични болести и млади партнери

Еспресо

ТВРДАТ ДЕКА КИМ КАРДАШИЈАН ЈА КОПИРА НЕЈЗЕ: Актерката повторно привлекува внимание

Igor