Меган се уште не добила британско државјанство: „Многу се бавни…“

Војвотката од Сасекс Меган Маркл (38) се уште чека британско државјанство иако се пријавила пред две години. Барањето го предала недолго откако се верила за принцот Хари, а Кенсингтонската палата во тоа време и порачала на Меган дека ќе ја третираат како сите други, пишува Дејли Мејл.

Меган се уште не е британска државјанка. Можеби тоа е необично бидејќи веќе 18 месеци е во брак со кралскиот внук, но го прифатила фактот дека процесот за добивање на државјанството едноставно е бавен – изјави пријателот на Меган.

Profimedia

Постојат неколку начини на кои може да се поднесе барање за државјанство, а Меган се пријавува како сопруга на британски државјанин. Доколку некој дојде во земјата како вереник на британски државјанин, мора да се венча во рок од шест месеци, што војвотката и го направи.

Чекањето на државјанство за Меган значи дека нема да може да гласа на било какви избори во Англија. На членовите на кралското семејство им е дозволено да гласаат иако тие традиционално не излегуваат на избори. Меѓутоа, досега веќе се покажа како војвотката е подготвена да им пркоси на кралските конвенции. Портпаролот не сакаше да ја открие информацијата дали Меркл ќе гласа на претседателските избори во САД.

Слични објави

Мартин Вучиќ со емотивна објава за Драган: Тој беше ТАТКО над татковците! (ФОТО)

Васко Спасоски

Е, ова е газда: Погледнете што ќе направи Ед Ширан за своите вработени за време на пандемијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Џеј Ло замеша во тесен фустан: 12 секунди подоцна се случи нешто сосема неочекувано! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Меган Маркл се сретна со Бијонсе, пејачката доцнела дури 90 минути (ФОТО)

Igor

Ништо од ТАЈНАТА ВЕНЧАВКА: Се омажи ќерката на Шварценегер (ФОТО)

Igor

Серена Вилијамс: Издание во какво не сме ја гледале (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

3 × три =

Слични објави

Дејан Миличевиќ се бори со короната: На моменти бев во агонија, едвај останав жив!

Сопругата на Алек Болдвин имаше втор абортус за седум месеци, семејството во тага! (ВИДЕО)

Igor

И Цеца се огласи по драмата на Инстаграм: „Вељко не влегува во јавни препукувања на ваков примитивен начин“

Igor

ТУНА во многу привлечно издание (ФОТО)

Igor

Ѓаволот го напушти овој свет, знаеше дека луѓето сами ќе си приредат пекол: Така зборуваше легендата

Еспресо

Ќе ви го скрши срцето: Погледнете што рече Ванеса Брајант на комеморацијата за Коби и Џиана! (ВИДЕО)

Васко Спасоски