18.8 C
Скопје
00:39 - 27 септември, 2023

H&M го воодушеви светот: Лансираше облека од овошје и морски алги

Шветскиот ланец за производство и продажба на облека, H&M, во состав на својот асортиман ја понуди линијата “Conscious” со артикли кои се направени од рециклирани суровини и одржливи материи. Оваа модна куќа на своите купувачи за првпат ќе им овозможи прилика да носат овошје и алги, но не како дезени на облеката, туку како составен дел во материјалот.

За таа цел H&M оваа година се здружила со компаниите за производство на екотекстил. На полиците во продавниците наскоро ќе може да се пронајде веганска кожа од листови на ананас, како алтернатива на свилата кора од портокал и ѓонови на чевлите изработени од алги.

За овие органски материјали се користат остатоци од бербата на ананас и од цедењето на портокали или со нејзино користење се намалува „пренаселеноста“ на морето со алги, која негативно се одразува на останатиот морски свет, пред сé на коралните гребени.

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

(Видео) Сопругата на Брус Вилис отворено: „Тешко е да се знае дали е свесен за својата болест“

Еспресо

Партнерката на Кијану Ривс отворено за љубовта со актерот: „Се чувствувам самоуверено на црвениот тепих“

Еспресо
Се вчитува....