ХАРИ Ѝ БИЛ МИЛЕНИК: Таа сакала него да го види на кралскиот трон

Поранешниот кралски батлер Пол Барел тврди дека принцезата Дијана сакала крал да биде нејзиниот помлад син Хари, наместо Вилијам.

Со тоа што е постар, Вилијам уште од дете бил воспитуван како иден крал. Тоа ја налутило Дијана и таа барала од принцот Чарлс и кралицата Елизабета и Хари да добива подеднаков третман.

Покојната принцеза секогаш велела дека подеднакво ги третира своите деца. Проблемите почнале кога тие потпораснале, а Вилијам го чувствувал притисокот на своите обврски. Тој во еден момент почнал да плаче и да вели дека не сака да биде крал. Хари го утешил својот постар брат велејќи му дека ако не сака, тој ќе биде наместо него.

Во една прилика Дијана му рекла на својот помлад син: „Ти би бил одличен крал, би сакала тебе да те видам на тронот.“

Иако велела дека еднакво ги третира, многумина тврдат дека Хари ѝ бил миленик на принцезата, особено поради тоа што бил во сенка на постариот брат.

Арчи од Сасекс има право на кралска круна, но дали има шанса за тоа? (ВИДЕО)

Сепак, кралски правила се кралски правила. Децата на постариот Вилијам добија предност во линијата за наследување пред својот чичко, кој денеска е војвода од Сасекс.

Според кралскиот автор Роберт Џонсон, Дијана на Хари му дала прекар „добриот крал“.

Отстапки од ова правило може да има доколку наследникот самиот се откаже. Веднаш по кралицата Елизабета е принцот Чарлс, а по него е принцот Вилијам, па неговите деца. Хари е веднаш по најмладиот внук од братот, принцот Луи.

ДЕНЕС ЌЕ Ѝ БЕШЕ РОДЕНДЕН: Детали од потресните исповеди на непрежалената принцеза

Слични објави

Кога познатите губат невиност: Чолиќ првпат водел љубов на ливада

Igor

Шварценегер со 28 години помлада девојка лудуваше на Октоберфест (ФОТО)

Igor

Возачот не смее ништо до допре со гола рака: Џеј Ло е во паника поради коронавирусот, а ова е доказ за тоа! (ФОТО)

Еспресо

Горан Пандев: „Ти си нашиот живот, среќен роденден љубов моја!“ (ФОТО)

Igor

НИКОЈ НЕ ДОЈДЕ: Пропадна моминската вечер на познатата актерка

Igor

ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: Карлеуша ги објави најболните моменти од својот живот (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

три × 3 =

Слични објави

Сораја од глава до пети во леопард принт! Дали вака се оди во музеј?! (ФОТО)

Igor

Потврдена причината за смртта на американската раперка која почина на 25 години

Еспресо

Запознајте се со градот на историјата и културата – Откријте го Маракеш (ФОТО)

Еспресо

Елена Ристеска наполни 34 години: Конечно цела торта е за мене! (ФОТО)

Еспресо

Моника, Рејчел и Фиби повторно заедно: Популарните актерки ги воодушевија фановите (ФОТО)

Igor

Вака се ужива: Бекамови на одмор во Мајами (ФОТО)

Igor