15.8 C
Скопје
22:39 - 23 мај, 2024

(Фото) Масовни протести во Шведска поради Израел на Евровизија: Инцидент на пробата на претставничката Еден Голан

Пропалестинските и антиизраелските групи денеска организираа големи протести во Малме, Шведска.

Шведската полиција проценува дека пропалестинскиот марш во центарот на Малме привлече околу 8.000 луѓе кои носеа палестински знамиња и шамии, тапани, свирчиња, звучници и факели.

Демонстрантите ги извикуваа слоганите: „Ова е геноцид“, „Сите деца се еднакви“ и „Шведска разбуди се!“.

Шведските медиуми јавуваат дека на протестите учествуваат граѓани од цела Шведска, но и од Данска, Франција и Португалија. Во протестната поворка има дури и семејства со мали деца и стари лица во колички. Од полицијата велат дека засега нема инциденти.

Медиумите јавија дека на протестот учествува и познатата активистка Грета Тунберг, која рече: „Прекрасно е да се види дека овде има толку многу луѓе кои се залагаат за Палестина“.

Истовреме, за време на последните проби во салата каде што се одржува Евровизија, двајца мажи извадиле палестинско знаме и марама позната како „палестинка“ за време на настапот на израелската претставничка Еден Голан.

Обезбедувањето веднаш им ги одзеде симболите и ги спроведе надвор од салата.

Слични објави

Десанка Николова, поетеса: Денес има многу автори, но малку поети и писатели

Јасмина Кантарџиева Димков

Аца Лукас се исели од Белград, живее во мало место: Еве која е причината

еспресо

Аца Лукас повеќе не живее во луксузниот стан во Белград: Еве каде се наоѓа сега фолкерот

jasmina.kantardzieva

Никој не сака да работи со неа: Ана Николиќ во големи проблеми

Еспресо

Саша Матиќ го поддржа Никола Роквиќ во хуманитарна акција: Секогаш сум исполнет со радост кога можам да поддржам добри дела

Еспресо

Александра Пријовиќ го распродаде „забранетиот“ концерт во Задар: Се гледаме наскоро, едвај чекам

Еспресо
Се вчитува....