4.8 C
Скопје
03:47 - 21 април, 2024

(Фото) Која е Србинката по која е напишана култната „Сексот и градот“? Анка ја обожава целиот свет

Поминаа девет години од емитувањето на последната сезона на хит серијата „Сексот и градот“ (Sex and the City), но ова остварување и ден-денес е едно од најомилените на многумина, дури и кога се снимаше продолжението „И токму така“ (And Just Like That).

Меѓутоа, веруваме дека не сте знаеле дека за сценариото на култното остварување инспирација била една Србинка која, всушност, била вистинската Кери Бредшо.

Станува збор за Анка Радаковиќ, која е американска авторка и колумнистка, а која се опишала себеси како првата модерна колумнистка за секс. Пишувала преку својата колумна во списанието „Детали“ (Details), кое излегувало од 1990 до 1999 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matt McCollum (@mattmccollum1313)

Која била Анка Радаковиќ?

Анка, родена 1967 година, има српско потекло, како ќерка на корпоративен директор и поранешна оперска пејачка. Таа пораснала во Хагерстаун, Мериленд, каде што завршила средно училиште, а потоа се запишала на литература и ликовни уметности на Универзитетот Мериленд.

Анка живее во Њујорк, а инспирирана од нејзините колумни, Кендис Бушнел почнала да ја пишува колумната „Сексот и градот“. Останатото е историја на поп-културата, пренесува „Задоволна“.

Во 1985 година се преселила во Њујорк, каде набрзо станала позната, благодарение на нејзината колумна во списанието „Детали“. Нејзиното пишување отворило ново поле во јавната дискусија за сексот и сексуалноста, а подоцна ја следеле други колумнисти како Кендис Бушнел и Ден Севиџ. Со храброст да го истражува непознатото, таа посетувала свингерски и геј клубови, ангажирала машка проститутка и отворено пишувала за своите искуства, храбро соочувајќи се со јавноста преку магазинот „Глоси“.

Се прославила како авторка на провокативни колумни

Анка, авторка на провокативни колумни, стекнала значаен број следбеници преку три книги, меѓу кои „Клубот на диви девојки“ (The Wild Girls Club) (1994), „Sexplorations“ (1997) и „Клубот на диви девојки, дел 2“ (The Wild Girls Club, Part 2) (2014). Во текот на 1990-тите, таа често се појавувала на радио и телевизија, гостувајќи во различни ток-шоу емисии, како „Доцна ноќ со Конан О’Брајан“, а била присутна и на „Еј-би-си“, „Си-ен-ен“, „Е!“ и „Ем-ти-ви“.

Нејзините написи се појавиле во познати списанија како „КосмоГрл“, „Харперс базар“, „Мери Клер“ и „Плејбој“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeremy Richard Lange (@moblog)


Денес, оваа неверојатна жена е на универзитетите низ САД, каде што успешно ја едуцира и забавува публиката, пишувајќи искрено за темите за секс, љубов и врски.

Преку своите колумни, Анка делела лични совети за орален секс, поттикнувајќи отворен разговор за интимни теми. Нејзиното хумористично откривање на нејзините гениталии како „парче влакнесто печено говедско месо“ е пример за нејзиниот уникатен стил на пишување.

Таа, исто така, тврди дека е малку збунета од вревата што ја предизвикале нејзините стихови и често добивала коментари дека и „камионџиите би се срамеле од нејзиниот речник“.

Поединци ѝ наметнувале дека треба да се срами поради текстовите што ги објавува во јавноста. Ја прашале дали нејзините родители се срамат од неа бидејќи таа отворено пишува за овие работи. Начинот на кој го формулираат прашањето покажува дека се срамат од тоа.

„Никогаш не се плашев да пишувам или да зборувам за сексот. Повеќето луѓе се срамуваат поради тоа. Зборувам за моите љубовни состаноци, мојот сексуален живот и искуство, за она што ми се случило. Не знаев дека тоа ќе ги допре луѓето толку многу“, рекла Анка.

 

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....