Џон Клиз: Лондон повеќе не е англиски град

Познатиот британски комичар Џон Клиз предизвикува контроверзии со една од своите последни објави на Твитер, каде што меѓу другото, вели и дека „Лондон повеќе не е англиски град”.

– И пред неколку години, јас велев дека Лондон повеќе не е баш англиски град. Оттогаш речиси сите мои пријатели од странство ја потврдија таа моја забелешка. Па, мора да има и малку вистина во тоа… Исто така, забележав и дека Лондон е градот во Велика Британија, кој најодлучно гласаше да се остане во ЕУ – напиша Клиз.

Многумина на интернет оваа изјава ја оценија како ксенофобична и расистичка.

Меѓу најжестоките критичари беше неговиот колега, глумецот Дом Џоли.

– Тој е очигледно многу интелигентен и забавен човек, но ова е навистина расистичка објава. Второ, оваа расистичка објава доаѓа од човек кој живее на Карибите. Иронијата е луда – изјави Џоли.

Слични објави

3 хороскопски знаци кои ќе доживеат ГОЛЕМА СРЕЌА НА ЉУБОВНОТО ПОЛЕ во октомври

Igor

Дали „One direction“ најавија повторно враќање на сцената? Лијам откри повеќе од тоа што треба!

Еспресо

Како сестри – нема да поверувате! Погледнете како изгледа мајката на Никол Кидман (ФОТО)

Еспресо

Трикови кои секоја домаќинка треба да ги знае

Igor

Три хороскопски знаци со кои е најтешко да се биде во врска

Igor

Бизарни детали за еден од најпознатите холивудски парови!

Еспресо

Остави Коментар

четиринаесет − четири =

Слични објави

Зар некој може да те замени? 12 години без Тоше

Igor

Видео хороскоп 15 август 2019, четврток

Igor

Превкусна и сочна лазања

Igor

Пол Макартни повика на борба против расизмот: Кога „Битлси“ дознале пред кого ќе свират, одбиле да настапат

Еспресо

Селма Хаек заигра, а Антонио Бандерас ѝ напиша: „Оле“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Николас Кејџ фотографиран со новата девојка, коментарите не престануваат: Колку години има таа, 15?

Еспресо