32.8 C
Скопје
20:49 - 15 јули, 2024

Бојата на гардеробата ја открива вашата личност (ПРВ ДЕЛ)

Исто како што изгледот на облеката открива нешто за вас, тоа го кажуваат и боите што ги бирате.

Црна – боја на авторитет и моќ. Популарна е бидејќи луѓето во неа добро се чувствуваат, ги прави послаби, ги крие недостатоците, а покрај тоа е секогаш во тренд. Луѓето кои преферираат да носат црна боја се амбициозни, одлучни, но и чувствителни. Тие се емоционални и лесно се возбудуваат, иако често се обидуваат да го скријат тоа. Црната боја им помага да го оттргнат вниманието на околината од нивниот изглед на нивната личност, бидејќи внатрешните особини им се најважни.

Но, премногу црна гардероба може да прати порака дека сте резервирани и дека не сакате да се дружите.

Сивата боја е симбол на софистицираност и самодоверба. Таа е боја на рамнотежата, не е ни темна ниту светла. Ако некој има многу сива облека, тоа значи дека сакат да остане невидлив. Сивата и нејзините нијанси се симбол на мир и зрелост. Многу мажи во средни години носат сиви одела, додека жените на постара возраст носат сиви фустани.

Бидејќи оваа боја е неутрална, тешко е да се карактеризира личноста што ја преферира. Тие личности можат да бидат подготвени да почитуваат правила, разумни, ниско-емоционални и категорични личности. Но во повеќето случаи личноста што фаворизира сива боја не сака да привлекува внимание и се обидува да одржи неутралност.

Не одвлекува внимание, па идеална е кога сакате другите да обрнуваат внимание на она што го правите или што го зборувате, а не на вашата облека.

Белата боја е лесна, неутрална и остава впечаток на едноставност, чистота и елеганција. Таа е боја на слободата, чистотата, невиноста и едноставноста. Многу луѓе одлучуваат да купат нешто бело кога почнуваат нешто ново во животот или отвораат ново поглавје.

Белата боја привлекува луѓе кои сакаат слобода и гледаат на животот оптимистично. Овие луѓе се мошне уредни и организирани во се што работат, сакаат нови почетоци и се стремат кон совршенство.

Црвената боја е емоционално најинтензивна и најагресивна. Таа е боја на страста и моќта и е секогаш добар избор кога сакате да ве забележат, кога сакате некого да убедите или импресионирате. Но во неа може да изгледате и поголеми. Луѓето ја поврзуваат оваа боја со енергија, динамичност и возбуда. Психолозите тврдат дека жените кои носат црвена боја се попривлечни за мажите и дека оваа боја ги возбудува. Оние кои носат црвена боја се паметни, лесно надразливи, по малку себични и склони кон зависности.

Жолтата боја исто така привлекува внимание, без оглед на нијансата. Многу е тешка за перцепирање и може да делува престимулативно за другите. Никако не се препорачува кога одите на разговор за работа. Таа е боја на среќата, на сонцето и на смеата. Истражувањата покажале дека оваа боја го зголемува производтвото на серотонин во мозокот, го забрзува метаболизмот и го подигнува расположенитео.

Освен тоа, жолтата ја зголемува концентрацијата и вниманието, па често се користи на билбордите и рекламите. Нијанси на жолта носат активните, креативните и зависните лица. Тие се сонувачи и авантуристи, подготвени да истражуваат и да освојуваат.

Слични објави

(Фото) „Станав она за што сонував“: Јована Јеремиќ почна да потпишува автограми

Еспресо

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо

(Фото) Нина Бадриќ мами воздишки во Грција, покажа фантастична фигура во костим за капење: „Совршена си!“

Еспресо
Се вчитува....