14.8 C
Скопје
10:48 - 28 февруари, 2024

Бајден: Изборите во САД го открија јавното разочарување од состојбата во земјата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во Белата куќа дека Американците на конгресните избори покажаа разочарување од состојбата во земјата.

„Гласачите беа јасни за нивната загриженост за зголемувањето на цените <…>, криминалот и прашањата за јавната безбедност. <…>. Тие јасно кажаа дека се уште се разочарани“, рече тој.

Претходно американскиот претседател Џо Бајден изјави дека немало мешање во гласањето на изборите за американскиот Конгрес.

На 8 ноември во Соединетите Држави се одржаа конгресни избори на кои беше избран целиот Претставнички дом и една третина од Сенатот. Првите резултати од гласањето го покажаа успехот на републиканците.

Според Џен Истерли, шеф на Агенцијата за сајбер безбедност и заштита на инфраструктурата на американското Министерство за домашна безбедност (CISA), американските власти не пронашле знаци за „компромитирање“ на електронските гласачки системи за време на среднорочните конгресни избори.

Слични објави

(Фото) Шерон Стоун го покажа синот: Ретка фотографија од Роан кој живее со поранешниот сопруг на филмската ѕвезда

еспресо

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо
Се вчитува....