Сочен и кремаст: Сварете го компирот на поинаков начин

Варениот компир понекогаш може да биде пресув, па затоа најчесто го подготвуваме како пире или го запржуваме во тавче.

За да подготвите поинаков, превкусен варен компир нема да ви биде потребно многу. Доволно ќе ви бидат само компири, кромид, ловоров лист, путер, сол и бибер.

Во вода ставете цели помали или исечени на пловина поголеми компири. Додајте една главица кромид, еден ловоров лист, сол и неколку зрна бибер.

Ставете ги состојките да се варат на средна температура.

Внатрешноста треба да биде мека, но внимавајте да не ги преварите компирите за да не се распаднат.

Кога компирите ќе се сварат исцедете ги и извадете ги сите додатоци што се вареле во водата.

Преполовете ги сè уште топлите компири, додајте 2-4 лажички путер на собна температура и зачинете со сол и со бибер.

Слични објави

Дунавка Трифуновска: Клучот е во чаевите и храната

Еспресо

Почнала да го дои бебето во зоолошка, но не го очекуваше она што се случи (ВИДЕО)

Еспресо

Во Вухан отворен забавниот парк: Ролеркостерот полупразен, на рингишпилот зафатена секоја втора столица (ФОТО)

Еспресо

Селфи по породување кое стана хит, ќе ви стане јасно кога ќе ја видите целата слика (ФОТО)

Еспресо

Идентични близнаци направиле експеримент со исхраната и добиле неверојатни резултати: Едниот бил веган, а другиот јадел месо!

Еспресо

Идеална фризура за летните денови: Репче на поинаков начин (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

12 + деветнаесет =

Слични објави

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Еспресо

Дивна Пешиќ Грозданов: Во Македонија постои менталитет на завист, особено ако некој е поуспешен од друг! (ФОТО)

Еспресо

Вака сега во Рим се продава сладолед: Сè е поинаку како пред ковид-19! (ФОТО)

Еспресо

Ема Гуди зема плата од 65.000 евра за да го чува угледот на кралското семејство

Еспресо

Одличен домашен третман за испукани пети (РЕЦЕПТ)

Igor

Кралицата Летиција модна икона – Жена која знае како да го носи апсолутно секое парче облека (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian