Му ја посветил на својот трагично починат љубовник: Песната на Џорџ Мајкл и денеска ќе ви измами солзи (ВИДЕО)

Веднаш по објавувањето на нумерата „Jesus to a child“, таа го зазема првото место од сингловите во Обединетото Кралство, станувајќи на тој начин шестата песна на пејачот Џорџ Мајкл која ја заземала оваа најпрестижна позиција.

„Jesus to a child“ беше првиот сингл од неговиот студиски албум „Older“, со кој Џорџ се врати на сцената по три години пауза.

Пејачот беше длабоко погоден од смртта на неговиот дечко, модниот дизајнер Анселмо Фелепе, кој почина во 1993 година од сида.

Кога се запознале, Фелепе набргу му открил на Мајкл дека е болен, кој веќе бил толку заљубен во него што одлучил да остане покрај него до крај.

Тоа беше многу чудна љубов. Прва во мојот живот – откри Мајкл во едно интервју од 2007 година.

– Неговата загуба беше многу трагична за мене, но тоа што го познавав претставуваше прекрасно искуство – додаде пејачот во таа прилика.

Фото: Инстаграм

Покрај во Обединетото Кралство, „Jesus to a Child“ го зазема првото место и во Австралија, Финска, Унгарија, Ирска, Норвешка и Шпанија, како и на американската Билборд хот 100 листа.

По смртта на Џорџ Мајкл во 2016 година, новинарката Естер Рансен, основачка на хуманитарната организација „ChildLine“ откри дека пејачот, сите пари кои ги земал од оваа песна, тајно ги донирал во оваа организација.

-Џорџ ни помогна да обезбедиме помош за неколку стотици илјади деца поради својата дарежливост. Го сретнав неколкупати. Тој знаеше да ни се доближи, што беше прекрасно. Не сакаше јавноста да знае многу за ова – изјави Рансен за Би-би-си.

Слични објави

Неочекувано! Огњен Врањеш ги повлече сите тужби против Јелена Карлеуша (ФОТО)

Igor

Дали е под знак прашање одржувањето на Евросонг: ЕБУ со ново соопштение!

Васко Спасоски

Принцезата Шарлот им се исплази на поддржувачите на нејзините родители (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Секогаш привлекува внимание: Италијанската секси водителка се одмора од фудбалот

Igor

Се мажи Сораја: Еве на кого е забрането да дојде на свадбата! (ФОТО)

Еспресо

Фитнес модел чија фигура не можете лесно да ја заборавите (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет − 11 =

Слични објави

Дневен хороскоп: Што ве очекува пред почетокот на работната недела

Еспресо

Погледнете ексклузивни снимки: Елена Велевска во новиот спот како Моника Белучи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Вилијам планира на романтичен начин да ја изненади Кејт за Валентајн!

Еспресо

Наталија го лекува Нејмар по повредата! Атрактивната Хрватка му го „украде“ паметот на фудбалерот! (ФОТО)

Igor

Дунавка Трифуновска: Клучот е во чаевите и храната

Еспресо

Таа дефинитивно е НАЈСЕКСИ АЛБАНКА (ФОТО)

Igor