ЧУДО ОД МОЗОК: Млад Италијанец меморираше бројка од 630 цифри за пет минути

Андреа Музи со потекло од Италија е победник на годинашното Светско првенство за меморија во Германија.

Меѓу другото, 21-годишниот Андреа успеа да го меморира 630-цифрениот број во рок од пет минути, изјави организаторот на натпреварот Стефен Бутоу додавајќи дека, доколку се потврди официјално, тоа ќе значи дека го соборил светскиот рекорд.

Музи е прв во сите десет дисциплини како дел од натпреварот „MemoryXL“, каде што постигна рекордни 8.594 поени, што го стави на самиот врв меѓу 1.700 натпреварувачи.

Светското првенство во меморија е организиран натпревар што се одржува континуирано од 1991 година, со исклучок на 1992 година.

Учесниците се обидуваат да запаметат што е можно повеќе информации во даден период во десет различни дисциплини, вклучително и меморирање броеви во рок од еден час, меморирање броеви во рок од пет минути, историски датуми во пет минути, меморирање низа зборови, меморирање бинарни цифри во рок од триесет минути или меморирање на ред на измешана палуба на карти за играње.

Слични објави

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.
Се вчитува....