5 одлични причини – Еве зошто е добро почесто да имате секс!

Сексот може да ви го подобри расположението, да го поттикне имунолошкиот систем, па дури и да ве разубави. Ова се само дел од причините зошто е добро почесто да имате секс.

Ве подмладува: Редовниот секс може да ве подмлади дури за седум години, и тоа и од внатре и од надвор. Како физичка активност е добар за одржување на тонусот на мускулите и раздвижување на метаболизмот, а како целокупно искуство го зголемува лачењето на естроген, што ги „пегла“ брчките. Секако, со насмевка на лицето изгледате помлади.

Јаки „пливачи“: Ја подобрува плодноста кај мажите. Тестовите покажале дека квалитетот на спермата опаѓа со апстиненција. Најнизок квалитет на спермата е забележан кај мажи кои немале секс десет дена.

Ве прави попривлечни: Колку поактивен сексуален живот имате, тоа ве прави попривлечни. Со сексот се ослободуваат феромони што ги привлекуваат другите. Да потсетиме, веќе сте попривлечни со тоа што изгледате подобро и подмладено.

Помага при менструални болки: Сексот е природен лек против болка бидејќи помага да се опуштат мускулите и за време на секс се ослободува ендорфин, „хормонот на среќата“.

Го зајакнува имунитетот: Сексот му помага на вашиот имунолошки систем подобро да е бори против настинки и инфекции. Ако имате секс еднаш или два пати неделно, се зголемува лачењето на имуноглобулин во телото.

Слични објави

Пејачката Џесика гледа во зајдисонце, а вие ќе гледате малку подолу на оваа фотографија (ФОТО)

Igor

Славниот пар разменуваше бизарни бакнежи, веднаш се јави Џастин Бибер: „Чудни сте“ (ВИДЕО)

Igor

ЖЕШКАТА КАРЛЕУША БЕЗ ГРАДНИК ВО ЛИФТ: Видео кое сите го гледаат по два пати!

Igor

Ноќна мора на секој татко: Алек Болдвин не е воодушевен од тангата на ќерка му (ФОТО)

Igor

Ќерката на Шабан Шаулиќ откри кои реченици ги изговарала мајка и Гоца кога дознала за трагедијата (ВИДЕО)

Igor

Роналдо искрено: СЕКСОТ СО ГЕОРГИНА е подобар од било кој гол (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

единаесет + девет =

Слични објави

ЏОН СНОУ од „Игра на престоли“ МРТОВ ПИЈАН! (ВИДЕО)

Igor

Заев и Димитров се горди со Тамара

Igor

СИТНО СЕ БРОИ: Меган Маркл во секој миг треба да се породи

Igor

Згодната Бјанка ужива на Сицилија (ФОТО)

Igor

Храброста се исплаќа: Оваа жичара нуди прекрасен поглед од повеќе од 1.800 метри! (ФОТО)

Еспресо

Ниту родената сестра не би ја препознала: Тијана Дапчевиќ драстично го промени изгледот (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian