-1.2 C
Скопје
07:16 - 30 март, 2023

Трагедија во Италија – загина четиричлено семејство од Словенија и уште три лица во хеликоптерска несреќа

Медиумите во Италија известија за хеликоптерска несреќа во која загинале седум лица, меѓу кои и четиричлено семејство од Словенија. Хеликоптерот паднал на југот на Италија.

Хеликоптерот исчезнал од радарот во Кастелпагано ди Апричена, рурална област во провинцијата Апулија, по што армијата и пожарникарите започнале потрага.

Заменик-гувернерот на Апулија, Рафаеле Пијемес, изјави дека хеликоптерот е пронајден и дека сите седум патници и членови на екипажот загинале, објави италијанскиот дневен весник Кориере дела сера.

Меѓу загинатите има и четиричлено словенечко семејство, меѓу кои и 13-годишно девојче. Другите жртви се локален лекар и двајца пилоти.

Хеликоптерот кој секојдневно летал од Фоџа, во Апулија на островот Тремита во Јадранското Море, паднал најверојатно поради лошото време.

Слични објави

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо
Се вчитува....