24.8 C
Скопје
15:03 - 13 август, 2022

Како секогаш да изберете совршена лубеница?

Лубеницата е популарно летно овошје бидејќи најдобро освежува во летните денови. За да одберете сочна и зрела лубеница, обрнете внимание на следниве работи.

Првиот и најважен чекор е проценката на лубеницата. Погледнете дали на површината има вдлабнатини, или гребаници или други неправилности. Овие неправилни облици најчесто сигнализираат дека лубеницата цело време не добивала подеднакви количини вода и сончева светлина.

И тежината на лубеницата игра голема улога. Кога лубеницата е зрела, тогаш е и потврда, па затоа е најдобро да одберете неколку лубеници што ви се допаѓаат и кои имаат приближно иста големина, а потоа подигнете ги една по една. Најтешката од нив нека биде вашиот избор.

Исто така постои мислење дека симетричните лубеници се повкусни.

Лубениците што се долгнавести имаат повеќе вода, а округлите се послатки.

И бојата на кората е исклучително важна. Зрелата лубеница треба да има темнозелена боја. Ако кората е сјајна, веројатно лубеницата сè уште не е доволно зрела.

Слатката и зрела лубеница не би требало да има видлив остаток од стеблото, туку само мало дупче кое сиглнализира дека лубеницата сама се одвоила од стеблото.

И на крајот, нежно тропнете по кората на лубеницата и послушајте го звукот. Зрелата лубеница треба да произведе полн, длабок и по малку шуплив звук.

Слични објави

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Пилешко со прелив од мед и лимон, подготовката е брза

Еспресо

Сос од домати со босилек по рецепт на славниот Павароти

Еспресо

Сладолед што не се топи, инсекти како извор на протеини… Што и како ќе јадеме по 20 години?

Еспресо

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Еспресо

Превкусна брза пита од тиквички и сланина

Еспресо
Се вчитува....