СТУДИЈА ОТКРИВА ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ: Семејствата се помалку јадат заедно на маса

Студија спроведена во Обединетото Кралство на 2.000 родители со деца покажа дека работното време, училиштето и обврските во голема мера влијаат на заедничките оброци. Една третина од британските семејства се поретко седнуваат заедно на трпезата.

Сара Ханли, портпаролка на компанијата што го спроведе истражувањето како дел од кампањата „Fajita Friday“, рече: „Срамота е да се види колку малку семејства поминуваат време заедно на маса“.

семејство

За жал брзото темпо на живот, различните преференции за храна и недостатокот на простор, семејствата честопати се разделуваат кога станува збор за дневните оброци.

„Со ова истражување, сакаме да ги потсетиме луѓето на важноста да поминуваат време заедно, и покрај напорниот живот“, вели Сара.

семејство

Истражувачите укажуваат на важноста на заедничкото време и активности на семејстовто и, како што велат, оброците се најдобриот изговор за обединувања во семејството.

Тие повикуваат да се скратат другите активности што ги спречуваат членовите на семејството да бидат заедно на маса. Тоа се најчесто мобилните телефони, телевизијата и други работи кои го одвлекуваат вниманието.

семејство
Фото: pexels

Еве ги десетте најчести причини што семејствата ги навеле како изговор за да не поминуваат време заедно на масата:

  • различно работно време на партнерот
  • различно време на активности на децата
  • социјални ангажмани, на пример, вечера со пријателите
  • деца огладуваат порано
  • децата јадат пред телевизор
  • активности како одење во теретана
  • времето за спиење на децата е пред возрасните да огладнат
  • нема доволно простор да седат сите заедно
  • алергии на одредена храна
  • еден од партнерите следи одредена диета.

Слични објави

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.
Се вчитува....