Срцевите болни не треба да пијат ладна вода

На срцето, односно на кардиоваскуларниот систем при високи температури може да се помогне со редовно внесување на течности. Сепак, срцевите болни не треба да земаат премногу разладена вода, особено не одеднаш во големи количини. За овие пациенти се препорачува малку разладена течност, која се зема во помали количини во текот на целиот ден. Многу помага и типичната летна исхрана, која претежно се состои од многу овошје и зеленчук.

Здравата исхрана богата со сезонска храна го зајакнува имунитетот и може да ви помогне доколку сте чувствителни на временските промени. Јадете многу овошје богато со витамин Ц, риба, јаткасти плодови и други намирници богати со омега-3 масни киселини, а избегнувајте храна богата со јаглехидрати којашто може да го зголеми чувството на замор.

Што му годи на срцето? Одењето на умерена надморска височина до 800 м, каде што организмот поинтензивно произведува црвени крвни зрнца, може да има корисен ефект врз срцето, бидејќи еритроцитите го снабдуваат со доволно кислород.

Затоа се препорачуваат дневни, пократки прошетки од барем половина час во парк или во природа, бидејќи тоа е најлесниот начин организмот да се усогласи со годишното време. Од временските услови не треба да бегате, туку да станете свесни за нивното влијание.

Profimedia

Слични објави

ФОТО | Кајли Миног ги запали социјалните мрежи позирајќи без долна облека за новата песна!

Еспресо

Георгина Родригез објави досега невидена фотографија од породилното одделение

Еспресо Магазин

ВИДЕО: Додека Вељко и Богдана уживаат, погледнете кој го анимира малиот Жељко!

Васко Спасоски

Дејан Миличевиќ се бори со короната: На моменти бев во агонија, едвај останав жив!

(ВИДЕО) Клои Кардашијан откри дека била позитивна на коронавирус!

Васко Спасоски

Владо Георгиев доби 10-годишна забрана за влез во Црна Гора

Еспресо

Остави Коментар