Промени во урината кои укажуваат на проблем

Состојбата на урината многу говори за нашето здравје, па многу е важно навремено да ги забележите следниве симптоми:

Заматена урина

Дијагноза: бактериска инфекција, особено доколку има лош мирис или ве пецка додека мокрите. Заматеноста на урината е биопродукт на клетките од белите крвни зрнца кои се борат против габите.

Крв во урината

Крвта во урината може да биде симптом на зголемена простата или камен во бубрегот, но дури и сигнал за рак.

Пенлива урина

Ова упатува дека имате премногу протеини во урината, што значи дека вашите бубрези не ја работат својата работа како што треба. Овој симптом може да биде знак за почеток за развој на дијабетес или болести на бубрезите.

Урина со кафена или боја на рѓа

Ова упатува на бактериска инфекција. Крвта понекогаш може да изгледа кафено. Истата промена на бојата може да биде предизвикана и од билирубинот, биопродукт на црниот дроб, кој упатува на болест на црниот дроб.

Слични објави

Едноставен трик за ПОЛНИ УСНИ на кој досега не сте се сетиле

Igor

Грејпфрутот против стресот – Доволно е само да го помирисате!

Еспресо

Врската или бракот ви е пред крај? Ова се 4 сигурни знаци дека морате добро да се запрашате за вашиот однос!

Igor

Научниците открија уште еден начин за пренесување на коронавирусот, а можете да го спречите само вака

Еспресо

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски

Јадете секој ден по една лажица сусам! Еве зошто…

Igor

Остави Коментар

18 − Шестнаесет =

Слични објави

Потполно природен ЕЛИКСИР за слабеење: Јачменова вода која ги топи килограмите

Еспресо

Како најлесно да закрепнете од бронхит?

Igor

Лубеница во летото: Хидрирана кожа и негувано лице

Теодора Циклевска

Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Igor

Дознајте зошто е добро да јадете праски

Еспресо

Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Еспресо