Јапонска утринска диета – ефикасен начин за губење килограми

Режимот на Хитоши Ватанбе се заснова на јадење банани за појадок и контролирање на количината на изедената храна во текот на денот.

Се работи за едноставна и ефикасна диета, која во исто време е и доста моќна.

Секое утро за појадок се јаде една банана и се пие чаша млака вода. Не се јаде ништо до ручек. Скробот од бананите го подобрува процесот на губење килограми. Благодарение на него, дигестивниот систем ја претвора бананата во масни киселини, во текот на ферментацијата, со што се овозможува заситување.

Што се однесува на порциите, водете се по правилото 80/20, односно изедете 80% од порцијата, а останатите 20% оставете ги во чинијата. Можете да изедете и две банани за појадок. Исфрлете ги млекото и алкохолот, а вечерајте строго до 20 часот.

Според Ватанбе, освен што ќе изгубите килограми, ќе го подобрите метаболизмот, но и ќе имате поздраво ниво на енергија и ќе го регулирате нивото на шеќер во крвта.

Слични објави

Бела Хадид призна: Работата ме натера да плачам секој ден!

Igor

Вил Смит како принцезата Јасмин ги воодушеви фановите, а потоа ја „боцна“ најмладата милијардерка на сите времиња (ФОТО)

Igor

Сите го препорачаа токму овој начин за миење на рацете, а еве и доказ дека тој е најдобар! (ВИДЕО)

Еспресо

Меланија Трамп и Камила од Корнвол „се натпреваруваат“ во бело

Igor

Едноставен и совршен колач од вишни и јогурт

Igor

Како најлесно да ја исчистите вашата микробранова со помош на лимон?

Igor

Остави Коментар

10 + два =

Слични објави

На ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ТЕЛОТО никогаш не смеете да нанесувате парфем

Igor

Жирито во шок: Топ 10 најдобри аудиции во светот (ВИДЕО)

Igor

Лешник – лек и храна

Igor

Што се крие во шолјата за кафе?

Igor

Животниот стил најголем виновник за прераното влегување во пубертет и во менопауза

Теодора Циклевска

Работењето за викенд лошо влијае на психичкото здравје

Igor