Хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори за развој на оваа болест

Ако чувствувате длабока ментална и физичка исцрпеност, нови итражувања сега покажуваат дека можеби се соочувате со поголем ризик од потенцијално пребрзо чукање на срцето, кое може да биде фатално. 

Оваа здравствена состојба се нарекува Атријална фибрилација и е најчесто пореметување на срцевиот ритам и главна причина за мозочен удар во Европа и САД, со која се соочуваат повеќе од 33 милиони луѓе ширум светот.

Многу луѓе кои живеат со ова пореметување трпат болки во градите и постојано чувствуваат замор. Кај други пат, ова може да помине и без симптоми, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Ново истражување објавено во понеделникот во Европскиот журнал за превентивна кардиологија, укажува на тоа дека хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори при развојот на болеста.

– Знаевме дека стресот може да доведе до други видови на срцеви болести, но ова е прво истражување кое се поврзува и со исрцепеноста и потенцијално зголем ризик за срцева аритмија – рекол авторот на истражувањето доктор Парвин Гарг, вонреден професор по клиничка медицина на Медицинскиот факултет Кек во Јужна Калифорнија.

– Познававме неколку клучни фактори за ризик кои се многу важни, како што се дебелината и високиот крвен притисок, но тоа не објаснува зошто ја добивме оваа состојба. Сега ја пронајдовме и врската меѓу исцрпеноста и забрзаното чукање на срцето, која не беше опишана од претходно – додава докторот објаснувајќи ја оваа болест.

Слични објави

Австралиската Ким Кардишијан е помеѓу најпопуларните фитнес блогерки на светот (ФОТО)

Еспресо

Лепа Брена и Боба на денот на вљубените во Црна Гора „меркаа“ јахта и се бакнуваа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Ѓоковиќ ги засени сите жени на Санремо и покажа зошто светот и се восхитува (ФОТО)

Еспресо

Видео од последното обраќање на Фреди Меркјури до фановите: Упати само неколку зборови кои болат и денеска

Еспресо

Мајката на Бред Пит не може да ја поднесе Анџелина Џоли!

Еспресо

Одличен сок за слабеење

Igor

Остави Коментар

четири × 3 =

Слични објави

Ќерката на Џони Деп ги прошета голите гради, а под фустанот ѕиркаа гаќичките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски

СЛЕДЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овие промени на кожата се симптоми на СЕРИОЗНИ ЗАБОЛУВАЊА

Igor

Одиме на победа! Слушнете како звучи детската евровизиска песна на нашата Мила (ВИДЕО)

Igor

Васил Гарванлиев: Евровизиската сцена е предизвик и сон на секој пејач

Кристина Апостолова

Чоколадно млеко, сок од брусница, вода во шише… Најнездравите пијалaци на светот

Еспресо