20.8 C
Скопје
02:59 - 16 јули, 2024

ГО НАРЕКУВААТ МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ: Оваа смеса ќе ви помогне да ги прочистите цревата

Причините за запек може да бидат многубројни, од премалку движење, па стрес, терапии, витамини, слабо пиење вода, а може и да е нуспојава на други болести.

Затоа е важно да се испробаат сите можни опции, за да може да се испразнат цревата, за да се избегнат други здравствени нарушувања.

Еден природен лек се урмите, кои се сметаат за извор на природни влакна и минерали, кои се неопходни за правилна работа на цревата. Содржат многу природен ше’ер кој е лесно сварлив. Луѓето со анемија треба редовно да ги јадат.

Доколку имате проблем со запек и празнење на цревата, можете да пробате со џем од урми.

Потребни ви се:

150 гр урми
150 гр суви сливи
400 мл зовриена вода

Подготовка:

Исецкајте ги урмите и сливите. Налејте ја зовриената вода и варете додека не се згусне смесата. Можете да го јадете со лажичка или да го мачкате на кекс, леб или да го додадете во житни снегулки.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....