19.9 C
Скопје
17:27 - 18 мај, 2022

19 НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ НА ОМИКРОН: Разлика и сличност во симптомите меѓу варијантите Делта и Омикрон

омикрон симптоми коона

Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон ги споредија податоците од времето кога Декта беше главната варијанта во октомври со извештаите во декември кога Омикрон почна да доминира. Нивната анализа не открила разлика во симптомите помеѓу Делта и Омикрон, пренесува „DailyRecords“.

Главните пет симптоми за два соја се: течење на носот, главоболка, замор, кивање и болки во грлото. Сепак, некои симптоми се само позастапени кај инфекциите со Омикрон. Тим Спектор рече дека откриле „јасни разлики“ во симптомите на новата варијанта.

Професорот Спектор заклучи: „Конечно, без оглед на владините упатства, без разлика дали имате Ковид или не, најдобро е да останете дома ако се чувствувате болни со чудни или симптоми слични на настинка и да избегнувате контакти и да носите маска ако излезете надвор, за да избегнете ширење на вашите бактерии на други кои можеби се поранливи“.

ДАЛИ Е ОПРАВДАНО СКРАТУВАЊЕТО НА КАРАНТИНОТ? Докторите велат НЕ, Омикрон е најзаразен ОВИЕ денови!

Ова се најчестите симптоми:

 • Течење на носот
 • Главоболка
 • Замор
 • Кивавица
 • Воспалено грло
 • Постојана кашлица
 • Рапав глас
 • Трескање или морници
 • Температура
 • Вртоглавица, заматеност
 • Мозочна магла
 • Променет мирис
 • Болка во очите
 • Невообичаени болки во мускулите
 • Прескокнати оброци
 • Губење на мирис
 • Болка во градите
 • Отечени жлезди
 • Нерасположение

ОТВОРЕНО ПРАШАЊЕ Е ДАЛИ ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНАТА ФАЗА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Фаучи не е толку сигурен дека се ближи крај на пандемијата

Слични објави

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.

(ФОТО) На андрогениот стил на Брнабиќ можат да ѝ позавидат и машките колеги

Еспресо
Се вчитува....