-7.2 C
Скопје
01:35 - 9 февруари, 2023

ОТВОРЕНО ПРАШАЊЕ Е ДАЛИ ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНАТА ФАЗА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Фаучи не е толку сигурен дека се ближи крај на пандемијата

Unsplash

Прерано е да се знае дали варијантата на омикрон ќе биде последната фаза од пандемијата Ковид-19, рече во понеделникот д-р Ентони Фаучи, раководител на Националниот институт за алергија и заразни болести во Америка, пренесува „USAToday“.

„Отворено прашање е дали омикрон ќе го создаде имунитетот на кој сите се надеваат“, рече Фаучи, правејќи наводници со прстите на „создаде имунитетот“.

Постојат два начина да заврши пандемијата: заразната болест да се искорени или да стане ендемична, што значи дека сè уште постои без да го нарушува општеството – на пример сипаници.

ПОДМОЛЕН ТРИК СО КОЈ ОМИКРОН СЕ ШИРИ: Како прикриен воин, новиот коронавирус останува скриен во клеточните ѕидови и еве како се шири

„Ако ја погледнете историјата на заразни болести, ние сме искорениле само една заразна болест кај човекот, а тоа е сипаници“, рече Фаучи на Светскиот економски форум. „Тоа нема да се случи со овој вирус“.

Тоа значи дека Ковид-19 мора да еволуира во помалку опасна болест за пандемијата официјално да заврши.

И иако многу заразната варијанта на омикрон се шири како шумски пожар, некои укажуваат на неговата ниска стапка на смртност како знак дека вирусот може да станува помалку тежок.

Можно е омикрон да сигнализира дека пандемијата завршува, „но тоа би било случај само ако не добиеме друга варијанта што го избегнува имунолошкиот одговор“, рече Фаучи.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....