15.8 C
Скопје
11:30 - 28 февруари, 2024

Зеленски на Г20: еве ги десетте услови на Украина за мир

Десет услови за мир. Ова се оние што ги илустрираше украинскиот претседател Володимир Зеленски во говорот преку видео-врска со Г20 на Бали. Зеленски (обраќајќи се на „Г19“, без Русија) истакна дека Украина не може да прифати „компромиси“ за „суверенитетот, територијата и независноста“ и дека земјата „секогаш била лидер во мировните напори“.

„Ако Русија каже дека сака да ја заврши војната, покажете го тоа со акции“, но, увери тој, „нема да дозволиме Русија да купува време, да се зајакне и потоа да започне нов акт на терор и глобална дестабилизација. Нема да има Минск -3, што Русија ќе го прекрши веднаш по договорот“.

Зеленски потоа ја истакна „украинската формула за мир. Мир за Украина, Европа и светот“. Има десет „предлози“: „нуклеарна безбедност; безбедност на храна; енергетска безбедност; ослободување на сите затвореници и депортирани; спроведување на Повелбата на Обединетите нации и враќање на територијалниот интегритет на Украина и светскиот поредок; повлекување на руските трупи и прекин на непријателствата ; обновување на правдата; спречување на ескалација; одредување на крајот на војната “.

„Украина – заклучи тој – им нуди на главните држави во светот да бидат ко-креатори на мирот заедно со нас”, потенцирашеЗеленски, пренесува раињуз.

Слични објави

(Фото) Шерон Стоун го покажа синот: Ретка фотографија од Роан кој живее со поранешниот сопруг на филмската ѕвезда

еспресо

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо
Се вчитува....