14.8 C
Скопје
09:49 - 2 јуни, 2023

(Видео) Зградите паѓаат како кули од карти: Застрашувачки снимки од Турција по новиот земјотрес

Два силни земјотреси, од кои едниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, вечерва ја погодија границата меѓу Турција и Сирија.

Како што соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC), епицентарот бил на длабочина од 10 километри.

Епицентарот на земјотресот бил на 70 километри северно од градот Латакија во северна Сирија и 14 километри југозападно од Антакија во јужна Турција, во провинцијата Хатај.

На социјалните мрежи се појавија снимки од срушени згради во Хатај. Земјотресот предизвика паника кај луѓето и оштети одреден број згради, а според очевидци бил почувствуван и во Египет и Либан, наведува британската агенција.

По него следеше уште еден земјотрес со јачина од 5,8 степени во истата провинција.

 

Слични објави

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо

(Фото) Тоа мора да е Ирина Шајк – Леонардо ди Каприо ужива на Сардинија

еспресо
Се вчитува....