13.8 C
Скопје
10:00 - 28 февруари, 2024

(Видео) Сунак го посети Зеленски: „Ние сме со вас до крај“

Британскиот премиер Риши Сунак ја оствари својата прва посета на Украина, каде што се сретна со претседателот Володимир Зеленски. На неговата страница на Твитер е објавено видео од пристигнувањето на британскиот премиер во палатата Марински во Киев.

„Британија знае што значи да се бориш за слобода. Ние сме со вас до крај“, се вели во пораката напишана на англиски и украински.

На видеото може да се види како Зеленски го пречекува Сунак, по што разговара со него еден на еден на маса во една од салите на Маринската палата.

Од раните денови на конфликтот, Обединетото Кралство и Украина беа моќни сојузници, рече Зеленски.

Според украинскиот претседател, тој со британскиот премиер разговарал за важни прашања за земјите и за глобалната безбедност.

Претходно Риши Сунак изјави дека Британија ѝ помага на Украина да ја зајакне својата позиција пред преговорите со Русија. Според него, туркањето на Украина да преговара би било „малку нечесно“ наспроти позадината на руските воени напади врз инфраструктурата на земјата.

Слични објави

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо
Се вчитува....