5.8 C
Скопје
21:17 - 6 декември, 2023

(Видео) Превкусен рецепт од баба Анче од Америка: Колачи со сок од портокал

Нашинка во странство, прекрасната и секогаш позитивна баба Анче која живее во Детроит, САД, овојпат ни испрати рецепт за превкусни колачиња од портокал.

Подгответе ги и вие и израдувајте ги најдрагите.

Потребни намирници: 3 жолчки, 250 мл сок од портокал, 250 гр. шеќер, 8 лажици маргарин, 2 мали лажички сода бикарбона, 1 мало лжиче пециво, 900 грама до 1 кг брашно.

Подготовка

Промешајте ги сите намирници заедно, тестото оформете го по ваша желба, или направите топчиња кои се полнат со мармалад и преви одвнатре.

Потоа наредете ги колачињата во тава за печење и шечете 20 минути на температура од 175 степени.

Извалкајте ги колачињата во шеќер во прав.

Баба Анче некогаш ги приготвува со слатко од смокви и вели дека се неодоливи! „Само дупче му се прави на топчето и се полнт со слатко и може да се додаде парченце смоква. Многу се вкусни, се топат во уста“ – објаснува Аница Клокановски.

На здравје!

Слични објави

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо

Неверојатно, Лепа Брена за еден ден ја распродаде загребска Арена: И тоа цела година пред концертот!

Еспресо
Се вчитува....