17.8 C
Скопје
01:14 - 27 септември, 2023

(Видео) Новата улога на Бредли Купер предизвика скандал: „Не само смешниот нос, воопшто не треба да го глуми Бернштајн“

Во трејлерот за биографскиот филм за Леонард Бернштајн, Купер се појави со лажен нос кој му даде карикатурен изглед.

принтскрин

48-годишниот актер Бредли Купер се најде во центарот на скандал по објавувањето на трејлерот за филмот „Маестро“ за композиторот Леонард Бернштајн. Незадоволство предизвика шминката на актерот, особено неговиот лажен нос.

Купер ја игра улогата на легендарниот музички диригент во филмот заедно со Кери Малиган, која ја портретира неговата сопруга Фелисија Монтеалегре, а филмот ја истражува нивната врска.

На социјалните мрежи, многу корисници зборуваа за лажниот нос на Купер и забележаа дека ова е стереотипна и навредлива слика на еден Евреин. Покрај тоа, изгледот на Бернштајн е радикално различен од оној што беше создаден за Купер.

„Се чини дека е сосема непотребно да се оди во оваа насока, со оглед на неверојатната сличност. Вистинскиот Леонард Бернштајн го немаше тој смешен нос што го носи Бредли Купер во „Маестро“, забележа еден од корисниците на твитер.

Друг корисник на твитер пак, забележа дека Бредли Купер воопшто не треба да ја глуми оваа улога, бидејќи тој не е Евреин.

За улогата се земаше предвид и актерот Џејк Гиленхал, но тој загуби во битката за правата за користење на материјалот на Бернштајн против Купер и неговиот продуцентски тим во филмот, кој ги вклучува филмските икони Мартин Скорсезе и Стивен Спилберг.

Друг корисник рече: „Сè уште би сакал на еврејските актери барем да им се даде можност на аудиција пред автоматски да бидат избрани некои попознати глумци“.

И многу корисници коментираа дека изгледот на Купер е и навредлив и непотребен за вистинскиот процес на раскажување на филмот.

„Бредли Купер со лажен нос како Леонард Бернштајн е еквивалент на Blackface. Тој мора да може да го прикаже ликот преку раскошот на сопствената игра“, се вели во коментарите.

Ова не е првпат да има конфликт поради нееврејски актер кој глуми еврејски лик во филм.

 

 

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

Шокантно видео: Малечко дете си игра со огромен питон

Еспресо

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Се вчитува....