26.8 C
Скопје
14:14 - 25 мај, 2024

„Татко ти те научи да бидеш добар човек“: Српски свештеник го угости пејачот Никола Роквиќ

Спрскиот пејач Никола Роквиќ пред три дена го започна својот подвиг, а планот му е да помине 1.060 километри за да стигне до Егина, каде што се наоѓа познатиот манастир Свети Нектариј Егински поради хуманитарни цели.

Никола денеска минуваше низ Велика Плана, Србија каде го пречека свештеникот Предраг Поповиќ кој му беше домаќин.

– Господ нека ни е на помош, чест ни е што нашиот брат Никола оди на аџилак. Не можев да го пуштам без да го видам. Брат мој, како си? – прашал свештеникот.

– Фала му на Бога, добро сум, се оди добро. Ти благодарам што одеше со мене. Само што почнавме, добро оди, нека остане така. Само ако ми дозволи Господ да стигнам до Егина, ова е пат за детска радост и за децата од онкологија – рече Никола.

– Ќе се молиме за тебе во оваа благородна намера, како и за децата на онкологија. Ти си добар човек, татко ти те научи на тоа, Господ те учи на тоа. Ви благодариме што ја израдувавте оваа нација со вашата песна и постапки. Потребно е младите и добри луѓе да им дадат сила на луѓето и да покажат дека се е можно кога се сака – рече отец Предраг.

– Само се трудам да бидам нормален човек. Сакам да дадам свој придонес, што е 30 дена наспроти цел живот. Она што е важно е волјата, верата, љубовта кон Господ, семејството и нашите предци. Љубов кон сета Божја волја – му рече Роквиќ.

– Оваа ваша серија ќе се вика 30 дена вечност. Тоа е нешто неверојатно, ќе имаш 30 дена, Господ да те благослови и да ги исполни твоите молитви. Одиме сега. Никола денеска помина 32 километри. Сега одиме кај домаќин Зоран, така патниците со намирници ноќеваа со луѓе. Имаше семејства кои чекаа аџии – рече свештеникот кој потоа отиде со Никола во куќата на Зоран од Велика Плана.

Домаќинот Зоран со насмевка го пречека пејачот и го угости.

Слични објави

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо

Астропрогноза за сабота, 25 мај: Убедливост за биковите, привлечност за стрелците

еспресо

Среќен викенд: Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа во сабота и недела

еспресо

Нетфликс забрани прашања за Бен Афлек: Џенифер Лопез во промотивна турнеја на филмот „Атлас“

еспресо
Се вчитува....