24.8 C
Скопје
14:05 - 6 јуни, 2023

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Нов снежен бран, еве кога!

– Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта облачноста ќе се зголеми и во западните предели ќе има повремени локални врнежи претежно од снег. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 11 степени – вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски.
Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а попладне повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Кон крајот на денот и навечер ќе има повеќе облачност и ќе има услови за локално проврнување на дожд и на снег. Максималната температура ќе се искачи до околу 7 степени.
Според Попоски, утре и тоа особено претпладне во северните предели ќе има услови за локално провејување на снег, а ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец и истиот повторно ќе услови пад на дневните температури на воздухот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 9 степени. Во недела и во понеделник ќе имаме претежно стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Наутро температурите повторно ќе бидат ниски и понекаде ќе се спуштаат до околу -10 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени. Нов влажен бран од запад се очекува во вторник и истиот ќе услови нови врнежи од дожд и од снег.

Слични објави

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо

Дарко Лазиќ се огласи по скандалозното видео: „Знам кој сака да ми ја скине главата, ми се осветуваат!“

Еспресо
Се вчитува....