33.8 C
Скопје
14:35 - 24 јуни, 2024

ПОЧИНА СНЕЖАНА НИКШИЌ, глумица која го спаси легендарниот колега од пеколот на алкохолизмот!

Снежана Никшиќ почина во Белград на 79-годишна возраст по кратко боледување. Познатата актерка веќе подолго време е во брак со Љуба Тадиќ.

Актерката Снежана Никшиќ почина по кратко боледување на 79-годишна возраст во Белград, јавуваат српските медиуми. Никшиќ беше сопруга на легендарниот актер Љуба Тадиќ и познато име во поранешна Југославија.

Блиц пишува дека Снежана ја играла главната улога во претставата „Кротка“ на Фјодор Михајлович Достоевски во Југословенскиот драмски театар во Белград кога имала неполни 18 години, а во 1965 година дебитирала во на филмското платно.

Таа се појави во неколку познати филмови, меѓу кои најпознати се „На хартиените авиони“, „Приказна што ја нема“ и „Поздрави ја Марија“.

Љуба Тадиќ одамна изјави дека Снежана е таа што го „подигнала од пеколот“, а парот се запознал во Ателје 212 во 70-тите. Тадиќ тогаш бил на врвот на славата, додека таа била само на почетокот на кариерата. Кога се запознале тој го минувал најтешкиот период од животот поради проблеми со алкохолот, а од се го извадил токму Нишкиќ.

„Кога ја видов на пробата во Ателје, како да видов сонце“, изјави во една прилика Тадиќ. Иако во тоа време таа беше мажена, на актерот не му било грижа. Бил опседнат со неа и ѝ се додворувал долго време. Веднаш штом таа се развела, тие почнаа да живеат заедно и беа во брак 20 години, се до неговата смрт.

Поради Тадиќ, таа се повлекла од театарот во средината на 90-тите, а неговото здравје тогаш било доста нарушено, па таа се грижела за него.

Слични објави

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо

Астропрогноза за понеденик, 24 јуни: За биковите профит, стрелците ќе излезат од зоната на удобност

еспресо
Се вчитува....