25.8 C
Скопје
23:11 - 29 јуни, 2022

Од зомби до враќање на Топ Ган: започнува Канскиот филмски фестивал

La Croisette се враќа на својата поранешна слава. По мрачните години на Ковид, кои доведоа до откажување на Филмскиот фестивал во 2020 година и негово ограничување во 2021 година, Кан се враќа во нормала со полн календар и многу холивудски ѕвезди кои пристигнуваат на француската ривиера, вклучувајќи и многу силни имиња на Холивуд.

Во жирито на ова 75-то издание, кое се одржува од 17 до 28 мај, а со кое претседава францускиот актер Винсент Линдон, е и Италија застапувана од Јасмин Тринка која дебитира како режисерка на Фестивалот со „Марсел“, со Алба Рорвахер во главната улога. Во жирито е и британската актерка и режисерка Ребека Хол, индиската актерка Дипика Падуконе, шведската актерка Номи Рапас, иранскиот режисер Асгар Фархади, францускиот режисер Ладј Ли, американскиот режисер Џеф Николс и норвешкиот режисер Јоаким Трир.

Добитникот на Оскар Форест Витакер ќе ја добие почесната Златна палма на свеченото отворање.

Во центарот на вниманието е Ен Хатавеј, женски протагонист на „Armageddon Time“ и Кирстен Стјуарт, во екипата на „Злосторства на иднината“ што го означува одличното враќање на Дејвид Кроненберг.

На црвениот тепих, меѓу другите, ќе продефилираат и Хавиер Бардем, Виго Мортенесен, Марион Котијар и Тилда Свинтон.

Меѓу најочекуваните гости на Кроазета се Том Круз, присутен за прикажувањето, надвор од конкуренција, на „Top Gun-Maverick“, продолжение на култниот филм од 1986 година, и Том Хенкс, кој ќе слета на француската ривиера за презентација на „Елвис“ од Баз Лурман, чиј саундтрак содржи песна на Манескин.

Во трката за Златната палма има 21 долгометражен филм.

Многу очекувана е комедијата „’Coupez!’ (Зомби) од Мишел Хазанавичиус, за која веќе се зборуваше за претходниот наслов „З (како Z)“, кој беше променет по протестите во Украина.

 

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....