17.8 C
Скопје
05:32 - 30 јуни, 2022

Милијардерот Руперт Мардок (91) се разведува од екс-манекенката и поранешна жена на Мик Џегер -Џери Хол (65)

Доколку веста биде потврдена, тоа би бил четврти развод за Мардок. Мардок и Хол се во брак од 2016 година и за време на бракот Руперт се нарекуваше себеси „најсреќниот човек на светот“.

Руперт Мардок се разведува од Џери Хол: бракот на 91-годишниот медиумски тајкун со 65-годишната манекенка и актерка која беше во брак и со Мик Џегер, се соочува со крај – според анонимни извори цитирани од различни весници, вклучително и Њујорк Тајмс. За Мардок доколку се потврди веста тоа би бил четврти развод. Мардок и Хол се во брак од 2016 година и за тоа време Руперт се нарекуваше себеси „најсреќниот човек на светот“.

Разводот веројатно нема да ја промени корпоративната структура и наследството во империјата основана од Австралиецот, разделбата меѓу Мардок и Хол би можела да има реперкусии врз активностите на различните компании кои припаѓаат на тајкунот почнувајќи од Фокс, „Њу Јорк пост“. „и „Волстрит журнал“ во САД, таблоидот „Сан“ и „Тајмс“ во Англија и Скај њуз во Австралија.

Во раните години од бракот, се чинеше дека Руперт е среќен што посветува време на својата нова сопруга, оставајќи им простор на децата од претходните бракови – и првенствено неговиот наследник – да го пробијат својот пат до врвот на семејната империја.

Сагата за Мардок ја инспирираше хит-серијата на ХБО „Succession“.

Тајкунот има вкупно шест деца: Пруденс со неговата прва сопруга Патриша Букер, австралиска манекенка од која се разведе во 1965 година; Елизабет, Лахлан и Џејмс од втората сопруга Ана, со која беше во брак три децении до 1999 година, а потоа беше во брак (од 1999) со Венди Денг, претприемачла со која разводот стаса  во 2014 годинаво време на гласините за врската на Венди со поранешниот британски премиер Тони Блер, кој исто така беше кум на Грејс и Клои, двете најмлади ќерки на милијардерот.

 

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....