18.8 C
Скопје
21:28 - 5 октомври, 2022

Медведев: „Русија го избра својот пат, сега нема враќање назад“

Заменик-шефот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, на својот профил на Телеграм рече дека Русија го избрала својот пат и сега нема веќе враќање назад. Изразувањето на ова негово мислење се однесува на одлуките на рускиот лидер Владимир Путин.

Според Медведев, делумната мобилизација најавена во Русија значи дека ќе се одржат референдуми на ослободените територии, а Доњецката и Луганската народна република ќе станат дел од Русија. Тој истакна дека нивната заштита ќе биде „зајакната од вооружените сили на Руската Федерација“.

Понатаму, Медведев ги предупреди западните воени лидери дека руското хиперсонично оружје може „многу побрзо“ да стигне до цели во Европа и во САД.

Да потсетиме дека Путин вчера најави делумна мобилизација во земјата на 21 септември. Планирано е со мобилизацијата да бидат регрутирани 300.000 резервисти.

 

Слични објави

Хари и Меган во конфликт со Нетфликс: Во паника се, сакаат да отстранат делови од документарецот

еспресо

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Се вчитува....