14.8 C
Скопје
07:42 - 26 септември, 2023

Која е Линда Јакарино, новата извршна директорка на Твитер? Чиста спортивност на Маск, еве зошто

Линда Јакарино, која на крајот на мај беше именувана како извршна директорка на Твитер на местото на Маск, сега официјално ја презеде својата позиција во компанијата на најбогатиот човек во светот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NDTV (@ndtv)

Новиот извршен директор на Твитер, компанијата на еден од најбогатите луѓе во светот, познат и по своите сексистички твитови, но и по критиките на неговата поранешна сопруга затоа што не била „доволно русокоса“, е жена.

Многу успешна жена која е ценета и поради „начинот на кој ги слушна гласовите на бројни жени на Nbc Universal“. Менаџерка која се бореше за употреба на маски за време на пандемијата. За разлика од Маск, кој често ги исмеваше оние кои се плашеа од вирусот и се бореше да ја одржи неговата фабрика Тесла отворена во САД. Накратко, Линда е менаџер кој може да даде нов кредибилитет на исклучително контроверзна компанија.

Новата извршна директорка на Твитер е Линда Јакарино, десет години раководитела со маркетингот во NBC Universal, мултинационална медиумска компанија која има седиште во Менхетен, во комплексот згради што го формираат Рокфелер центарот.

Во NbcU, во текот на последната деценија, Јакарино бараше (и најде) нов и ефикасен начин за монетизација на ТВ станиците и дигиталните платформи – вклучувајќи го и Peacock – што ја сочинуваат компанијата. А токму нејзината репутација и нејзиниот кредибилитет во очите на огласувачите се меѓу причините што го поттикнаа Илон Маск, актуелниот извршен директор на Твитер, да ѝ ја понуди работата.

Твитер има итна потреба од пари, за солидни приходи кои можат да го гарантираат опстанокот на социјалната мрежа. И последните потези на Маск, вклучувајќи го и хаосот што го направи со сината значка, – прво платен за сите, а потоа само за некои – требаше некој да ги среди, а таа тешка обврска сега ѝ падна на Линда.

Покрај тоа, профилот на Јакарино, која поминала 19 години во друга голема медиумска компанија, Turner Entertainment, пред да се приклучи на NbcU, се појавува во склад со желбата на Маск да го трансформира Твитер во папок на информации и забава. Со содржини споделени од креаторите и новинарите, се разбира, но и преку систем за микроплаќање – веќе објавен – што ќе им овозможи на издавачите да понудат купување на една или повеќе објави на платформата, без потреба од претплата.

Во проектот на Маск, Јакарино ќе биде од суштинско значење за создавањето на она што милијардерот го нарекува Твитер 2.0, „апликација за сè“.

Благодарение на новата извршна директорка на Твитер, во овој момент Маск навистина треба да се повлече, околу пет месеци по исходот од анкетата на Твитер во корист на неговата оставка како извршен директор. „Ќе го почитувам исходот од истражувањето“, напиша тогаш претприемачот. Но, прашањето за „извршен директор“, во реалноста, долго остана во фиока. „Прашањето не е да се најде извршен директор – се оправда Маск – туку да се најде оној кој ќе може да го одржи жив Твитер“.

Веруваме дека Линда ќе го одржи и повеќе од жив Твитер.

Но што ќе прави Маск?

Јасно е дека Маск нема да биде зад сцената и ќе продолжи да го следи целиот извршен дел поврзан со промените во дизајнот и воведувањето нови технологии во Twitter. Но главниот збор ќе го има жена.

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....