13.8 C
Скопје
03:25 - 28 септември, 2023

Карлеуша поради изјава отвори војна со бугарската естрада: „Нормално ли е српска пејачка да не навредува, а ние да затвораме очи?“

Бугарската пејачка реагираше по изјавата на Карлеуша дека бугарската музика е ѓубре, а пејачите треба да се свртат кон нешто помодерно.

Пејачката Јелена Карлеуша беше мета на прозивања на нејзината колешка Андреа од Бугарија поради нејзината изјава дека тамошната музика што ја прават композиторите е с*ање.

Андреа, која е голема ѕвезда во Бугарија, застана во одбрана на колегите од Бугарија, па на Јелена ѝ порача дека таа никогаш не би постапила така.

„На Балканот, особено во Србија, во последниве години има шокантен пораст на треш и шунд во музиката, поплава од бугарски петпарачки с*ања, евтини аматери во фустани од три динари и музичка продукција од Таџикистан. Србија и Балканот мора да туркаат напред, а бугарскиот турбо треш да не биде нешто што некој го слуша, освен тајно во четирите ѕида од нивната соба. Музиката мора да оди напред, мора да бидеме во чекор со светската продукција, а зошто да не бидеме и подобри од светот“, рече Јелена при најавата на нејзиниот ов албум „Алфа“.

На тоа Андреа ѝ одговори.

„Дали мислите дека е нормално српска пејачка да ги навредува бугарските изведувачи и творештво, а ние да молчиме и да не ги одбраниме на којбило начин домашните ѕвезди и државата генерално? Кога ги крадеа моите песни од сите држави на поранешна Југославија, јас никого не навредив, особено кога е во прашање мојата песна „Ајде, опа“. Или сме, изгледа, подготвени да ги навредуваме само нашите и да ги затвораме очите кога некому ќе му падне на ум себеси да си прави ПР, промовирајќи омраза кон цела една нација. Не знам, збунета сум, а вие? – прашува Бугарката.

Јелена Карлеуша „пука“ од самодоверба: „Бугарската музика е петпарачка, мојата е пред времето и светска“

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....