3.8 C
Скопје
18:50 - 5 декември, 2023

(Фото) Ѕирнете во капелата во замокот на Драгана Мирковиќ: Царицата Марија Терезија се молела таму

Драгана Мирковиќ ексклузивно за телевизија Курир ги отвори вратите од својот магичен замок. Пред две децении, фолк ѕвездата ја купила оваа палата со нејзиниот сопруг Тони Бијелиќ и со години инвестирала за да ја врати во првобитната состојба.

Прекрасниот замок Ебенфурт вреди цело богатство, а пејачката со голема љубов и грижа се грижела за секој детал.

– Има и огромни сали кои зафаќаат цело крило, а некои дури и две. На вториот кат, во делот на замокот каде што планираме да живееме, има голема сала за бал. Сакаме дел од првиот кат да го претвориме во музеј и да го отвориме за посетители и училишни екскурзии, но немаме намера да наплаќаме влез. Неопходна е и реставрација на сликата на таванот, за што е потребно време, за што ќе бидат задолжени вистински уметници – изјавила тогаш Драгана.

Имено, познато е дека овој објект има посебно културно-историско значење. Еден од најинтересните факти е дека во замокот живеела Марија Тереза, која кон крајот на 18 век често престојувала таму и се молела во капелата која исто така се наоѓа во домот на Драгана.

Драгана и нејзиниот сопруг решиле да ја реновираат зградата со помош на експерти и да ја прилагодат на нивните потреби. Бидејќи инсистираат на автентичност, ги оставиле архитектонските детали кои го краселе замокот уште пред реновирањето.

Внатрешноста на замокот ја дизајнирале Драгана и Тони заедно, а акцентот е ставен на бели, златни и беж тонови кои на ентериерот му даваат префинета нота, а посебно внимание привлекуваат античките мотиви, уникатните предмети и парчиња мебел како и лустерите украсени со кристали Сваровски.

Замокот има сала за бал, каде што семејството организира прослави и ги одбележува најважните датуми.

Слични објави

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо
Се вчитува....