24.8 C
Скопје
15:20 - 13 август, 2022

(Фото) Баша е најубавата докторка на светот со коефициент на интелигенција 140, специјалистка по пулмологија и поранешна Мис Универзум

Баша Мукерџи е докторка која е специјализиран за респираторна медицина. Таа е поранешна Мис на Англија (2019), но ја „фрли“ круната во екот на корона- пандемијата и се врати на работното место. Всушност таа ја напушти Индија, земјата од каде потекнува (родена е во Калкута) каде вршеше хуманитарна мисија за да се врати во болницата Пилгрим во Бостон, источна Англија.

„Ситуацијата се влошуваше дома и на моите колеги им требаше помош“, рече таа во интервју за „Д Пост“, додавајќи дека илјадници пензионирани лекари се вратиле на работа ширум светот поради пандемијата.

26 годишната докторка која работи како помлад лекар во Пилгрим е една од најбараните токму поради нејзината убавина, а нејзините пациенти ја викаат „најубавата докторка во светот“.

Не е чудо што оваа убавица и умница која се определила за доктор како животна професија, уште од сега „тежи“ милион евра. Секако, парите и се слеваат најмногу од рекламните кампањи од модната индустрија.

Родена во Калкута, кралицата стапнува на британска почва на 9 годишна возраст, кога со семејството се преселила како бегалка во она што некогаш била колонизаторска држава во нејзината Индија.

Дипломирала на Универзитетот Нотингем. И изгледа дека Баша Мукерџи е родена за да ги негира клишеата, како она дека „Мисиците“ се во просек неинформирани, површни, ако не и сосема глупави. Баша е чиста спротивност. Нејзините блиски тврдат дека зад нејзината неверојатна убавиа се крие генијален ум. Нејзиниот коефициент на интелигенција е 146, додека просекот би требало да биде околу 100. Тогаш, не е ни чудо што течно зборува пет јазици, покрај специјализацијата за пулмологија.

За нејзината убавина, онаа внатрешната, допрва ќе слушаме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reza Izad (@reiz.photo)


 

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....