2.8 C
Скопје
05:40 - 19 април, 2024

(Фото) Баша е најубавата докторка на светот со коефициент на интелигенција 140, специјалистка по пулмологија и поранешна Мис Универзум

Баша Мукерџи е докторка која е специјализиран за респираторна медицина. Таа е поранешна Мис на Англија (2019), но ја „фрли“ круната во екот на корона- пандемијата и се врати на работното место. Всушност таа ја напушти Индија, земјата од каде потекнува (родена е во Калкута) каде вршеше хуманитарна мисија за да се врати во болницата Пилгрим во Бостон, источна Англија.

„Ситуацијата се влошуваше дома и на моите колеги им требаше помош“, рече таа во интервју за „Д Пост“, додавајќи дека илјадници пензионирани лекари се вратиле на работа ширум светот поради пандемијата.

26 годишната докторка која работи како помлад лекар во Пилгрим е една од најбараните токму поради нејзината убавина, а нејзините пациенти ја викаат „најубавата докторка во светот“.

Не е чудо што оваа убавица и умница која се определила за доктор како животна професија, уште од сега „тежи“ милион евра. Секако, парите и се слеваат најмногу од рекламните кампањи од модната индустрија.

Родена во Калкута, кралицата стапнува на британска почва на 9 годишна возраст, кога со семејството се преселила како бегалка во она што некогаш била колонизаторска држава во нејзината Индија.

Дипломирала на Универзитетот Нотингем. И изгледа дека Баша Мукерџи е родена за да ги негира клишеата, како она дека „Мисиците“ се во просек неинформирани, површни, ако не и сосема глупави. Баша е чиста спротивност. Нејзините блиски тврдат дека зад нејзината неверојатна убавиа се крие генијален ум. Нејзиниот коефициент на интелигенција е 146, додека просекот би требало да биде околу 100. Тогаш, не е ни чудо што течно зборува пет јазици, покрај специјализацијата за пулмологија.

За нејзината убавина, онаа внатрешната, допрва ќе слушаме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reza Izad (@reiz.photo)


 

Слични објави

„Црна“ низа денови: Два хороскопски знаци ќе имаат неволји во втората половина на април

еспресо

(Фото) Секси мама: Антониа Гиговска во провокативен фустан на моден настан во Хрватска

Еспресо

Саботажа: Џенан Лончаревиќ се сомнева дека жена му намерно го одовлекува разводот со врски

Еспресо

(Фото) Цеца покажа во каков луксуз го прослави првиот роденден внукот Крстан: Како во бајка

Еспресо

(Фото) Братот на Новак Ѓоковиќ и сопругата се најдоа среде бурата во Дубаи: Споделија морничави кадри

Еспресо

(Фото) Ова ли е Меган Маркл? Облечена во маица од 60 долари и речиси беш шминка

еспресо
Се вчитува....